Ochrana a podpora opeľovačov v krajine je základný zámer projektu Prepojená krajina a našej spolupráce s Nadáciou VÚB.
Význam opeľovačov a čo o nich vieme
Opeľovanie rastlín hmyzom je funkcia úplne nevyhnutná pre zachovanie väčšiny pozemských ekosystémov. Vďaka opeľovaniu sa kvitnúce rastliny pohlavne rozmnožujú a produkujú semená, ktoré zabezpečujú ich prežívanie a rozširovanie. Z dlhodobého hľadiska opeľovanie súvisí tiež s evolúciou biologickej rozmanitosti. Okrem zachovávania prírodných ekosystémov je opeľujúci hmyz nesmierne dôležitý aj pre produkciu poľnohospodárskych plodín.
V geografickom priestore Európy medzi opeľovače zaraďujeme takmer výlučne rôzne skupiny hmyzu. Medzi najvýznamnejšie skupiny pritom patria včely (približne 2000 druhov), ale tiež denné a nočné motýle, pestrice, chlpačky, osy, chrobáky a menšej miere aj zástupcovia ďalších skupín živočíchov.
Až približne 9 %1 druhov včiel žijúcich v Európe je ohrozených vyhynutím. Ide o druhy v hodnotení IUCN zaradené v kategóriách CR (Critically Endangered, kriticky ohrozený), EN (Endangered, ohrozený) a VU (Vulnerable, zraniteľný). Celková situácia však do značnej miery nie je známa, pretože v prípade včiel, veľmi efektívnych z hľadiska opeľovania rastlín, nemáme k dispozícii dostatočné vedecké údaje až v prípade väčšiny druhov (56 %)2, ktoré sú preto zaradené v kategórii DD (Data Deficient, „nedostatočné informácie“). V skupine motýľov je ohrozených vyhynutím tiež približne 9 %3 druhov a početnosť populácií je zaznamenaná až v prípade 31 %4 druhov. Pretože touto skupinou živočíchov sa zaoberá väčšie množstvo entomológov, dostatočné vedecké údaje chýbajú len u 1 %5 skúmaných druhov. Ohrozených vyhynutím je tiež až 37 %6 druhov pestríc a dostatočné údaje v tejto skupine chýbajú v prípade v prípade 5 %7 druhov.
1,2 – European Red List of Butterflies, EC, 2010
3,4,5 – European Red List of Bees, EC, 2014
6,7 – European Red List of Hoverflies, EC, 2022
Celkovo teda môžeme konštatovať, že populácie druhov v najvýznamnejších skupinách opeľujúceho hmyzu v Európe sa znižujú a ich významná časť je ohrozená vyhynutím. Hlavné príčiny toho negatívneho trendu sú do veľkej miery známe: patrí sem strata vhodných biotopov v súvislosti so zmenami využívania krajiny, znečistenie životného prostredia, intenzívne poľnohospodárstvo a využívanie pesticídov, klimatické zmeny a šírenie nepôvodných organizmov – patogénov, parazitov a predátorov. Tieto faktory sa v reálnom prostredí navzájom v rôznej miere kombinujú a ich spoločný účinok môže negatívny tlak na jednotlivé druhy významne zvýšiť.
Samostatným ohrozením v prípade množstva druhov so špecifickými nárokmi na kvalitu prostredia je zníženie ekologickej konektivity. Týmto faktorom sú výrazne ohrozené najmä druhy viazané na vzácnejšie biotopy a zároveň typické menšou disperziou do okolia. V prípade uzavretia menších populácií v určitom území môže dochádzať k zníženiu genetickej diverzity druhu. V kombinácií s ďalšími negatívnymi vplyvmi (napríklad stres spôsobený extrémnymi javmi počasia) môžu jednotlivé populácie lokálne zaniknúť a postupne vyhynúť aj regionálne.
Aktivity a výsledky v roku 2023
V roku 2023 sme pokračovali v úprave ďalších lokalít v rôznych častiach Slovenska. Okrem toho sme pripravili tematický koncept rozvoja našej činnosti pre ďalšie roky, ktorý nás vedie k systematickému rozvoju práce na ochrane a podpore opeľovačov v našej krajine.
V spolupráci s miestnym hospodárom sme začali zakladať pasienkový sad pri obci Horné Janíky. V prvej fáze sme vysadili 34 drevín, zväčša vysokokmenných a dlhovekých ovocných stromov. Súčasťou tejto výsadby je aj niekoľko ďalších drevín vhodných pre opeľovače, napríklad lipa, drieň, ale aj lieska, ktorá je cenným zdrojom peľu pre včely počas skorej jari. Pri výsadbe sme spolupracovali s OZ Prakoreň a výrazne nám pomohli aj dobrovoľníci s firmy Swiss Re.
V lokalite Horné Janíky sme tiež začali pracovať na revitalizácii časti pasienka zarasteného náletovými drevinami. Počas roka 2024 na ploche odstránime porasty nepôvodných druhov (agát a pajaseň), upravíme skupiny pôvodných krov (trnka, hloh) a vysejeme zmesi vhodných druhov bylín. Z degradovanej plochy sa opäť stane funkčný pasienok s pestrou mozaikou mikrobiotopov podporujúcou život rôznych skupín hmyzu, vrátane opeľovačov.
Charakterom odlišnú zónu pre opeľovače (a ľudí) sme začali vytvárať v spolupráci s mestom Bratislava na sídlisku Dlhé diely. Vysadili sme tu niekoľko menších stromov, veľké množstvo krov a v ďalšom období budeme voľné plochy dopĺňať zakladaním bylinnej vrstvy výsadbou vhodných druhov bylín a doplnením dreva pre hniezdenie niektorých druhov včiel samotárok, tzv. včelích hotelov. Cieľom je, aby upravené plochy obohatili toto mestské prostredie o zdroje nektáru a peľu pre opeľovače. Upravené plochy sa zároveň stanú estetickou súčasťou lokality a ľuďom poskytnú pestrú paletu zväčša drobného ovocia.
Pokračovali sme aj v spolupráci s OZ Mlynský náhon z Košíc. Toto občianske druženie príkladne upravilo vybrané priestory v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach. Okrem toho, že lokalitu doplnili o 12 stromov a 40 krov rôznych druhov, významne zvýšili aj biodiverzitu lúčnych porastov na celkovej ploche viac než 1 ha. Využili pritom pestrú škálu vhodných metód pre obohatenie bylinnej vegetácie: zber a výsev pôvodných druhov rastlín z lokalít v okolí, výsev zakúpených osivových zmesí a selektívne kosenie, ktorým umožnili rastlinám rozšíriť sa z nepokosených plôch do okolia.
S OZ Prales sme spolupracovali na zlepšení stavu sústavy 16 cenných xerotermných biotopov v ochrannom pásme Národného parku Nízke Tatry (neďaleko Banskej Bystrice). Tieto lokality s celkovou rozlohou asi 24 ha sú domovom množstva vzácnych druhov rastlín a živočíchov, predovšetkým hmyzu. Realizácia aktivít zameraných na zlepšenie ich stavu a údržbu vytvorila predpoklad udržania týchto nelesných lokalít na ďalších niekoľko rokov. Starostlivosť o územie sme doplnili monitoringom výskytu denných motýľov. Náš kolega tu zaznamenal spolu 56 druhov motýľov, čo predstavuje až 34 % fauny denných druhov motýľov Slovenska.
Satyrium spini_@Branislav Endel