V predchádzajúcich dňoch sa ochranári z WWF (Svetový fond na ochranu prírody) prezliekli do pracovných odevov a vybrali sa priamo k exponovaným cestným úsekom na území Národného parku Veľká Fatra. Cieľom akcie bolo osadiť výstražné svetelné odrazky na cestné stĺpiky. Tzv. plašiče zveri predstavujú dôležité preventívne opatrenie na ochranu migrujúcich živočíchov. Prispievajú tiež k bezpečnosti cestnej premávky.
Správy o kolíziách so živočíchmi na cestách sú alarmujúce, z roka na rok pribúdajú. Dochádza k zraneniam vodičov, prípadne ich spolujazdcov, v niektorých prípadoch dokonca k vážnym ohrozeniam na ľudských životoch. Pre zver majú takéto strety žiaľ zvyčajne fatálne následky. „V prípade niektorých druhov to môže mať negatívne dopady na stav lokálnych populácií. V snahe minimalizovať podobné incidenty podnikáme rôzne aktivity. Jedným z opatrení, ako znížiť počet zrážok so zverou je inštalácia svetelných plašičov na cestné stĺpiky. Ide o špeciálne reflexné prvky – výstražné odrazové prvky, na ktoré keď zasvieti reflektor vozidla, odrazia svetlo prichádzajúceho auta a zver upozornia na vozidlo ešte v dostatočnej vzdialenosti od cesty,“ uviedol za WWF Slovensko Štefan Jančo, expert pre ekológiu.
Ochranári v spolupráci so Slovenskou správou ciest a s pracovníkmi Správy Národného parku Veľká Fatra vybrali cestné úseky, ktoré predstavujú dôležité migračné koridory pre viaceré živočíchy. Pri svojich presunoch za potravou či pri hľadaní útočiska ich využívajú aj zákonom chránené veľké šelmy, ktorým sa neraz stávajú osudnými.
V týchto miestach preto tím WWF Slovensko so súhlasom regionálnej Slovenskej správy ciest v Žiline nainštaloval celkovo 140 odraziek na cestné stĺpiky. „Podobným spôsobom sme svetelné odrazky v priebehu tohto roka odovzdali aj pracovníkom z regionálnej správy Slovenskej správy ciest v Banskej Bystrici za účelom ich doplnenia na cestnom úseku Ľuboreč – Lehôtka v okrese Lučenec. Veríme, že aj takýmito zmierňujúcimi opatreniami dokážeme zabezpečiť lepšiu priechodnosť krajiny pre zver a zároveň minimalizovať negatívne dopady kolízii na ľudskom zdraví a majetku,“doplnil Štefan Jančo z WWF Slovensko.
Aktivita bola uskutočnená v rámci projektu Prepojená krajina 2023 podporeného Nadáciou VÚB.