Pre medvede ako aj ostatné veľké šelmy, ktoré obývajú pomerne rozsiahle územia, je dôležité aby sa mohli presúvať z miesta na miesto. Či už kvôli potrave, vode, pri hľadaní úkrytu, vlastného teritória alebo partnera. Migrácia šeliem ako aj iných veľkých cicavcov však bola v posledných desaťročiach výrazne obmedzená, najmä v dôsledku fragmentácie krajiny. K nej prispieva aj výstavba a rekonštrukcia dopravnej infraštruktúry. Fragmentácia krajiny a množstvo bariér v nej môže postupne viesť až k izolácii populácií, ktorá má dopad na ich prirodzený vývoj a možnosti prežitia.
Bariéry pre migrujúce živočíchy
Oplotené diaľnice, rýchlostné cesty ale aj cesty nižšej kategórie s intenzívnou dopravou či železnice, predstavujú pre živočíchy častokrát ťažko prekonateľné bariéry. Neraz sú umiestnené paralelne vedľa seba a vytvárajú tzv. multibariérny efekt. Oplocovanie má síce zabrániť vstupu živočíchov na vozovku, avšak bariérový efekt ďalej znásobuje. Problémom je aj zvyšovanie intenzity dopravy na cestách nižšej kategórie, a to najmä v nočných a skorých ranných hodinách, ktoré sa stávajú dôsledkom toho pre migrujúce živočíchy, a teda aj medvede, len ťažko priechodnými. Bez zmierňujúcich opatrení nemajú živočíchy šancu tieto prekážky prekonať a pokiaľ sa o to pokúsia, riskujú život.
Mortalita spôsobená kolíziami či už na cestách alebo železnici je zrejme najviditeľnejším dôkazom negatívneho vplyvu dopravy na živočíchy. Zrážka s medveďom môže mať vážne následky aj pre vodičov, dochádza aj k poškodeniu vozidla alebo prvkov cestnej infraštruktúry. Na kolízie má vplyv množstvo faktorov, medzi ktoré patrí napríklad intenzita dopravy a jej rozloženie v priebehu dňa, ročné obdobie, aj charakter okolitej krajiny.
Väčšina diaľnic a rýchlostných ciest bola na Slovensku vybudovaná bez zmierňujúcich opatrení pre migrujúce živočíchy
Priechodnosť krajiny je zásadná na zabezpečenie migrácie veľkých šeliem ako aj iných veľkých cicavcov. V zahraničí funguje množstvo príkladov opatrení, ktoré môžu zmierniť negatívny vplyv dopravy na migrujúce živočíchy. Na Slovensku však zaostávame v ich realizácii. Platí to pre obe skupiny opatrení: pre tie menej nákladné (rôzne plašiče pre zver, varovné signály pre vodičov, alebo úprava existujúcich podchodov a nadchodov tak, aby boli vhodné aj pre živočíchy) ako aj pre tie náročnejšie (ekodukty).
Jedným z príkladov “ako sa to nemá robiť” je nedávno dokončená výstavba rýchlostnej cesty R2 v úseku Zvolen – Kriváň. Vzhľadom na konštrukciu cesty a absenciu využiteľných podchodov či nadchodov pre faunu má táto cesta významný negatívny vplyv na pohyb voľne žijúcich živočíchov. Takmer celý tento úsek je vybudovaný na násype, ktorý vytvára kompletnú bariéru pre pohyb väčšiny druhov. Neboli tu realizované žiadne zmierňujúce opatrenia. Rýchlostná cesta v týchto miestach pritom oddeľuje pohorie Poľana od južnej časti Slovenska a od lesnatých oblastí na severe Maďarska. Na Poľane sme teda z južnej časti medvede aj iné živočíchy doslova uzamkli.
Pokiaľ chceme efektívne a v dlhodobom horizonte predchádzať konfliktom s veľkými šelmami, je nutné zabrániť ďalšej fragmentácii krajiny, zachovať migračné koridory a prijať adekvátne opatrenia na zmiernenie negatívneho vplyvu dopravy na tieto živočíchy. |