Hoci neprodukujú med, ich význam pre náš život na Zemi je nenahraditeľný. Včely samotárky sú dôležitými opeľovačmi, bez ktorých by nemohlo existovať drvivé percento plodín, ktoré jeme. Vlani WWF Slovensko spustilo kampaň na StartLab, ktorej cieľom bolo vyzbierať finančné prostriedky na výstavbu hotela pre voľne žijúce druhy včiel. Podarilo sa! Aj vďaka vám to dnes v banskobystrickom mestskom parku bzučí jedna radosť.
Vedeli by ste si predstaviť život bez šťavnatých jabĺk, bez mrkvy do polievky, čokolády na maškrtenie? Žiadne tekvice na jesennom stole ani kvety, ktoré by ste mohli s láskou zalievať. A čo takto rána bez vône kávy? Nič z toho by sme si nemohli vychutnávať bez tvrdej práce včiel a ďalších opeľovačov.
Od voľne žijúcich druhov včiel závisí veľké množstvo plodín, ktoré jeme. Foto: WWF SWEDEN/Ola Jennersten
Vo WWF Slovensko si význam včiel samotárok uvedomujeme. V snahe upozorniť naň aj širokú verejnosť sme minulý rok spustili kampaň na StartLab, v rámci ktorej sme zbierali príspevky na výstavbu včelieho hotela. Jeho prípravu sme predstavili návštevníkom festivalu EYOF 2022 a náš zámer sme mohli uskutočniť aj vďaka spolupráci s mestom Banská Bystrica.
Vďaka podpore dobrých ľudí sa nám podarilo získať dostatok finančných prostriedkov na výstavbu funkčného a dizajnovo jedinečného domova pre voľne žijúce druhy včiel.
Útočisko aj priestor na hniezdenie
Možno si to často ani neuvedomujeme, ale desiatky druhov včiel žijú všade okolo nás. Mnohé z nich plnia svoje dôležité poslanie aj v polomestskom či mestskom prostredí, kde opeľujú kvety a záhradné rastliny. Cieľom našej zbierky bolo vytvoriť im vhodné útočisko v banskobystrickom Mestskom parku, kde nachádzajú ideálne prostredie na svoj život vďaka dostatku pôvodných lúčnych kvetov.
Umiestnením domčeka v areáli parku sme vytvorili možnosti na hniezdenie voľne žijúcich včiel. „Včelí hotel je určený druhom, ktoré využívajú duté stonky a otvory v dreve, prípadne tiež v hline a kameni. Využitím rozličných materiálov a otvorov s rôznym priemerom sme ponúkli priestor viacerým druhom, menším aj väčším,“ povedal Štefan Jančo, senior expert WWF pre ekológiu.
Jedinečný dizajn
Pri príprave nového včelieho hotela sme sa zamerali aj na jeho dizajn. „Najdôležitejšie bolo, aby domček poskytol včelám vhodné prostredie. Zároveň sme sa však snažili aj o to, aby prvok ako súčasť mestského parku plnil aj estetickú funkciu,“ opísal odborník s tým, že po odznení jarných mrazov bola vrchná časť domčeka doplnená aj o vegetačnú striešku so suchomilnými rozchodníkmi. Ide o jednu z mála našich rastlín, ktorá podobné podmienky zvládne a zároveň v čase kvitnutia bude aj ona zdrojom nektáru a peľu pre opeľovače.
Včelí hotel už stojí v banskobystrickom Mestskom parku. Foto: WWF SK/Štefan Jančo
„Jeden druh včely murárky (Osmia cornuta ) objavil dutiny v dreve už počas samotnej inštalácie. Potešil nás aj záujem ľudí, ktorí išli naokolo a o objekt aj včielky sa zaujímali a úsilie ocenili,“ uzavrel Štefan Jančo a dodal, že informácie o téme voľne žijúcich druhov včiel si záujemcovia nájdu aj na informačnej tabuli umiestnenej na jeho zadnej časti.
Informácie o voľne žijúcich druhoch včiel si nájdete na zadnej strane domčeka. Foto: WWF SK/Štefan Jančo
Autor: Michaela Domanová