PREDNÁŠKY A WORKSHOPY
Vypočujte si odborníkov
Máte záujem dozvedieť sa viac o slovenskej prírode? Stretnúť a spoznať odborníkov z oblasti, ktorá vás zaujíma. Ponúkame prednášky z ktorých sa dozviete zaujímavosti o veľkých šelmách, ale aj o malinkých opeľovačoch. Zistíte ako súvisí zdravý les s čistou vodou a ako viete pomôcť planéte tým čo jete.
Naše prednášky sú v slovenskom a anglickom jazyku, môžeme ich pre vás pripraviť cez online priestor, ale radi prídeme aj za vami. Väčšinou si pripravujeme prednášku na 35- 40 minút a dávame priestor otázkam. Pri komplexnejšej téme zapájame aj externých odborníkov.
Vybrať si môžete z nasledovných tém:
BIODIVERZITA
Čo je to biodiverzita? Sme jej súčasťou, alebo je to len kulisa “tam niekde”? Prečo ju strácame rýchlym tempom? Ako ju môžeme chrániť globálne aj v našom okolí?
ENVIROKRIMINALITA
Je v prvej štvorke organizovanej trestnej činnosti. Čo ju poháňa? V akých oblastiach sa prejavuje? Aké sú naše možnosti riešenia problému?
RYS OSTROVID
Rys je asi najtajomnejším veľkým živočíchom našich lesov. Prečo ho voláme rys ostrovid? Čo je jeho typickou korisťou a ako ju loví? Prečo rysa strácame a aké sú jeho perspektívy?
VODA – NAŠE RIEKY
Divoké aj pokojne tečúce, voľné aj spútané. Prečo je riek v prirodzenom stave v našej krajine tak málo? Čo ich ohrozuje v súčasnosti a ako prispieť k ich ochrane?
OPEĽOVAČE
Viete, že na Slovensku žije asi 650 druhov včiel? Že niektoré z nich opeľujú jablone či hrušky podstatne efektívnejšie, než známa včela medonosná? Prečo majú včely a ďalšie opeľovače ťažké časy? Ako im môžeme pomôcť?
POTRAVINY A UDRŽATEĽNOSŤ
Všetci chceme urobiť svet lepším. Má však jeden človek možnosť zastaviť odlesňovanie v Amazónii či zabrániť topeniu polárnych ľadovcov? Stručne povedané, áno! A nie je to také ťažké, ako si myslíme. Začať môžeme rozumným výberom potravín, ktoré si dávame na tanier. V skutočnosti to môže byť najúčinnejší krok, ktorý môže každý z nás podniknúť, aby sa svet stal lepším miestom.
Do čoho sa ešte môžete s nami ako firma zapojiť?
Výsadba stromov v poľnohospodárskej krajine
Spolu s dobrovoľníkmi budeme vysádzať ovocné a kvitnúce druhy stromov a vytvárať aleje a remízky, s cieľom zvýšiť biodiverzitu v poľnohospodárskej krajine, vytvoriť životný priestor pre opeľovače, zlepšiť kvalitu pôdy a podporiť zadržiavanie vody v krajine.
Obnova lesov a výsadba stromov
Dobrovoľníci nám pomôžu na určených miestach vysádzať vhodné druhy stromov s cieľom vytvoriť klimaticky odolné lesy, zlepšiť kvalitu pôdy a podporiť voľne žijúce zvieratá.
Obnova biotopov a odstraňovanie inváznych druhov
Invázne rastliny budeme odstraňovať kosením a hrabaním na kopy. Tým vytvoríme priestor pre pôvodne rastliny a živočíchov a pomôžeme chrániť prírodnú rovnováhu vo vybraných lokalitách.
Čistenie brehových porastov – brehy Hronu a Ipľa
IDobrovoľníci budú spolu s nami zbierať odpad nielen z brehov riek, ale je možné pripraviť aktivitu na čistenie brehov aj priamo z vody za pomoci kanoí. Tento spôsob nám umožní dôkladné vyčistenie aj ťažšie dostupných miest, kde sa odpad často hromadí.
Vzdelávacia prechádzka a beseda
Odborník WWF povedie interaktívnu prechádzku, počas ktorej sa podelí o poznatky o miestnom ekosystéme, ohrozených druhoch a predstaví účastníkom prechádzky naše plány a projekty v lokalite. Prechádzky organizujeme v miestach, kde realizujeme projekty: v okolí Bratislavy, pri Dunaji, konkrétne pri Biskupickom ramene, v obecných chránených územiach pri Hrone a Ipli a v Podpoľaní.