Living Planet Report 2024
NASLEDUJÚCICH Päť rokov rozhodne o osude našej planéty
Nachádzame sa na križovatke ciest. Ak nič neurobíme, tak čoskoro dosiahneme body zlomu, z ktorých sa už nebude dať vrátiť späť. Máme však ešte nádej. Rozhodnutia a kroky, ktoré v najbližších piatich rokoch prijmeme a urobíme, budú kľúčové pre budúcnosť života na Zemi.
To, čo sa stane v nasledujúcich piatich rokoch, určí budúcnosť života na Zemi. Máme päť rokov na to, aby sme nasmerovali svet na dráhu udržateľnosti, predtým, než nás kombinované zhoršovanie stavu prírody a zmeny klímy zatlačia na strmú cestu ku nekontrolovateľným bodom zlomu.
Ešte stále môžeme obnoviť našu planétu, ak budeme konať ihneď
Medzinárodná organizácia WWF vydala Správu o stave planéty 2024. Správa, ktorú WWF prináša už po 15.-krát, je komplexnou štúdiou o stave planéty a o trendoch, ktoré možno sledovať v globálnej biodiverzite. Jej hlavné zistenia sú alarmujúce:
1. V priebehu 50 rokov (1970 – 2020) dramaticky klesla veľkosť sledovaných populácií voľne žijúcich zvierat – až o 73%.
2. Najradikálnejšie poklesy monitorovaných populácií voľne žijúcich zvierat boli zaznamenané v Latinskej Amerike a Karibiku (95 %), Afrike (76 %), v Ázii a Pacifiku (60 %) a v sladkovodných ekosystémoch (85 %).
3. Strata a degradácia biotopov, spôsobená predovšetkým naším potravinovým systémom, je najčastejšie hlásenou hrozbou pre populácie voľne žijúcich zvierat na celom svete. Hneď za tým nasledujú nadmerné využívanie zdrojov, invazívne druhy a choroby.
4. Poklesy v populáciách voľne žijúcich zvierat môžu slúžiť ako včasný varovný signál zvyšujúceho sa rizika vyhynutia a straty zdravých ekosystémov. Keď sú ekosystémy poškodené, môžu sa stať zraniteľnejšími voči bodom zlomu – kde prekročia kritickú hranicu smerom ku potenciálne nezvratným zmenám.
5. Máme globálne dohody a riešenia na to, aby sa príroda do roku 2030 vydala na cestu obnovy, no doteraz bol dosiahnutý len malý pokrok v ich realizácii a chýba urgencia v konaní.
6. Potrebujeme kroky, ktoré zodpovedajú rozsahu tejto výzvy. To znamená väčšie a efektívnejšie úsilie o ochranu prírody, a zároveň systematické riešenie hlavných príčin straty biodiverzity. To si bude vyžadovať transformáciu našich potravinových, energetických aj finančných systémov.
POSTAVME SA ZA ŽIVÚ PLANÉTU
WWF vyzýva krajiny po celom svete, aby konali. No konať môže aj každý jeden z nás. Môžeme zmeniť to, ako sa stravujeme. Môžeme sa zaujímať o to, odkiaľ pochádzajú veci, ktoré si kupujeme. Môžeme sa zapájať do zelených iniciatív a robiť postupné, malé kroky.
A môžeme aj pravidelne darovať na ochranu prírody.
Čo je to Living Planet Report?
Living Planet Report, alebo Správa o stave planéty, je vlajkovou publikáciou medzinárodnej WWF, ktorá ju vydáva každé dva roky. Správa je komplexnou štúdiou o stave planéty a o trendoch, ktoré možno sledovať v globálnej biodiverzite.
Aktuálne vydanie správy prináša vedecky podložený prehľad o stave prírodného sveta a zahŕňa aj ukazovateľ s názvom Living Planet Index (LPI), ktorý sleduje vývoj populácií druhov po celom svete. Living Planet Index vytvára Londýnska zoologická spoločnosť (Zoological Society of London) a je založený na takmer 35,000 populačných trendoch a 5,495 druhoch stavovcov (obojživelníky, vtáky, ryby, cicavce a plazy). LPI a podobné indexy ukazujú, že príroda mizne alarmujúcou rýchlosťou.
Poklesy v populáciách voľne žijúcich druhov nám môžu slúžiť ako včasné varovné signály, že nám hrozia vyhynutia druhov a potenciálna strata zdravých ekosystémov. Správa skúma, ako kríza straty prírody a kríza klimatických zmien posúvajú planétu bližšie ku nebezpečným a nezvratným bodom zlomu.
MERANIE úbytku prírody
Medzi regiónmi vidíme odlišnosti, ktoré sú dôsledkom rozdielnych tlakov vyvíjaných na ich prírodu za posledných 50 rokov. Najväčšie poklesy biodiverzity sú zaznamenané v Latinskej Amerike a Karibiku, v Afrike a Ázii a v Pacifiku. V Európe a Severnej Amerike nevidíme tak výrazný negatívny trend. Nie preto, že by naša príroda bola v skvelom stave, ale preto, že veľké dopady na prírodu boli v týchto regiónoch viditeľné už pred rokom 1970, kedy index vznikol. Najčastejšie hlásenou hrozbou je degradácia a strata biotopov, spôsobená najmä našim potravinovým systémom.
Sladkovodné populácie živočíchov zaznamenali najvýraznejšie poklesy
Hneď za nimi nasledujú suchozemské a morské populácie.
To odráža rastúci tlak, ktorý je vyvíjaný na sladkovodné biotopy a druhy. Napríklad sladkovodné ryby sú často ohrozené bariérami v riekach a inými zásahmi do vodných tokov, ktoré môžu blokovať migračné trasy. Vidíme to aj na Slovensku, kde patria práve migrujúce ryby medzi tie najohrozenejšie.
Celkovo je na Slovensku v červenom zozname ohrozených druhov až 45 druhov rýb a 4 druhy mihúľ.
Blížia sa nebezpečné body zlomu
Body zlomu v prírode nastávajú, keď jednotlivé alebo kombinované tlaky, ako sú degradácia biotopov, zmeny vo využívaní pôdy, nadmerné využívanie zdrojov alebo zmena klímy, posunú systém za kritickú hranicu.
Ak budú súčasné trendy pokračovať, je vysoko pravdepodobné, že dôjde k viacerým bodom zlomu s potenciálne katastrofálnymi následkami. Hovoríme pritom o globálnych bodoch zlomu, ktoré
predstavujú vážne hrozby pre ľudstvo a väčšinu druhov.
Čo musíme urobiť?
Nie je prehnané povedať, že to, čo sa stane v nasledujúcich piatich rokoch, určí budúcnosť života na Zemi. Máme päť rokov na to, aby sme nasmerovali svet na dráhu udržateľnosti, predtým, než nás kombinované zhoršovanie stavu prírody a zmeny klímy zatlačia na strmú cestu ku nekontrolovateľným bodom zlomu. Globálne ciele ukazujú, kde chceme byť a akú cestu musíme nasledovať. Teraz musia národné vlády a súkromný sektor predložiť dôveryhodné záväzky a plány na dosiahnutie globálnych cieľov.
Blížiace sa medzinárodné konferencie o biodiverzite a klíme sú kľúčovými príležitosťami, aby vlády zintenzívnili tempo a rozsah opatrení. Konferencia COP16 o biodiverzite sa bude konať v kolumbijskom Cali (21.10.- 1.11.) a klimatická COP29 v azerbajdžanskom Baku (11.11. – 22.11.).
Na týchto summitoch musia vlády ukázať odvážne kroky a vedenie tým, že predstavia a implementujú ambicióznejšie národné plány pre klímu a prírodu, odomknú väčšie verejné a súkromné financovanie, aby umožnili rozsiahle opatrenia, a lepšie prepojili politiky a opatrenia pre klímu a prírodu.
Spoločne musíme uspieť. Máme len jednu živú planétu a jednu príležitosť, ako to urobiť správne.
na stiahnutie
LPR 2024 v skratke (SK)
Najdôležitejšie výsledky a zistenia z aktuálnej Správy o stave planéty 2024 v slovenskom jazyku.
Living planet report 2024 (en)
Kompletná správa Living Planet Report 2024 v pôvodnom znení – v anglickom jazyku.
executive summary (en)
Anglický extrakt z Living Planet Report, ktorý ide do väčšej miery detailu ako slovenský prehľad.