Letná škola SAV: Mladí výskumníci sa učili o význame ochrany veľkých šeliem spolu s WWF

Pridané dňa: 23. 7. 2024
Autor: Michaela Domanová

Kto dobrovoľne sedí v lete na prednáškach? Predsa mladí vedci, hladní po vedomostiach. V rámci Letnej školy SAV si tento rok vypočuli aj prezentáciu WWF Slovensko o veľkých šelmách obývajúcich naše lesy. Čo ich najviac zaujímalo? 

Letnú školu mladých vedcov organizuje už Slovenská akadémia vied (SAV) v spolupráci s občianskym združením All4science Týždeň nabitý zaujímavými aktivitami si žiaci vo veku 12 až 18 rokov môžu vychutnať na viacerých ústavoch SAV v Bratislave aj v Košiciach. Organizátori pri prípravách tohto ročníka oslovili aj odborníkov z WWF, aby mladým vedátorom odprezentovali dôležitosť ochrany rysa a ďalších veľkých šeliem na Slovensku.

Čo vie slovenská mládež o problematike veľkých šeliem? 

V pondelok 15. júla 2024 sa na Ústave materiálov a mechaniky strojov SAV zišlo 36 mladých výskumníkov, aby si vypočuli, ako je to s divokou prírodou v našom regióne a čo robí WWF Slovensko v rámci jej ochrany. Expert pre ochranu šeliem Branislav Tám žiakom porozprával o tom, prečo sú rysy, vlky, ale aj medvede dôležitou súčasťou slovenskej prírody, prečo dochádza v poslednom období k častejším konfliktom medzi šelmami a človekom, aj čo robiť, aby sme tomu predchádzali. “Prekvapilo ma, ako veľmi boli deti v tejto problematike zorientované, živo sa o tému zaujímali a mali vynikajúce otázky,” povedal špecialista, ktorý sa profesionálne venuje téme dlhé roky a podľa vlastných slov sa s takým dobrým prehľadom veľakrát nestretáva ani u dospelých.

O tom, že prednáška bola pre zúčastnených žiakov mimoriadne zaujímavá svedčí aj fakt, že miesto pôvodne plánovananej hodiny trvala takmer dve. “Prešli sme si problematiku veľkých šeliem všeobecne a plynulo sme sa dostali k rysovi, ktorému sme venovali najviac priestoru. Deti zaujímalo aké druhy existujú, kde všade žijú a tiež, prečo sú práve slovenské rysy také cenené. Predstavili sme si metódy monitoringu a prakticky ukázali prácu s fotopascami,” vymenúva Braňo Tám, ktorý žiakom zodpovedal aj zvedavé otázky o telemetrii či o programoch, ktoré sa v súvislosti s ochranou rysa robia v Európe. Neobišli ani tému inváznych druhov. “Čo ma zaujalo, bolo, že žiaci ešte nepočuli o výskyte šakala na Slovensku,” dodal s tým, že aj tejto problematike sa WWF odborne venuje.

Osviežením prednášky bol náučno-zábavný kvíz o rysovi Čo o mne vieš, prostredníctvom ktorého si mladí vedci mohli overiť svoje vedomosti. A zvládli ho na jednotku. Trúfnete si zodpovedať otázky o “duchovi lesa” aj vy?

Znalosti na medzinárodnej úrovni

Branislav Tám priniesol na Letnú školu SAV množstvo aktuálnych informácií aj vďaka projektu LECA, na ktorom spolu s kolegami z rôznych krajín Európy momentálne spolupracuje. Projekt reprezentuje systematický a účinný prístup k monitorovaniu veľkých šeliem. Zapája miestnych expertov a poskytuje dôležité informácie o stave populácií naprieč karpatským regiónom. Cieľom je navrhnúť účinné opatrenia na predchádzanie konfliktov a podporu zdravej populačnej štruktúry týchto druhov. Viac informácií o projekte nájdete aj TU.