Od začiatku roka 2024 sa v rámci projektu LIFE Living Rivers uskutočnili viaceré práce v teréne. Posledný februárový týždeň sa odborníci z Výskumného ústavu vodného hospodárstva, zo Štátnej ochrany prírody SR a z organizácie WWF Slovensko spoločne vybrali na stredné Slovensko. Na prítokoch rieky Hron mapovali a hodnotili bariéry. So správcom toku, Slovenským Rybárskym Zväzom a majiteľmi pozemkov tiež diskutovali o možnostiach ich spriechodnenia.
Na slovenských riekach aj v potokoch sa nachádza množstvo zastaraných bariér, ktoré už neplnia svoju funkciu a často sú aj v zlom technickom stave. Ich spriechodnením či odstránením možno dosiahnuť nielen vyššiu kvalitu vody, ale aj celkovo zlepšiť životné podmienky pôvodných druhov rýb a iných vodných živočíchov. Nehovoríme pritom len o veľkých bariérach – zaoberať sa má zmysel aj zdanlivo malými prekážkami, aké boli umelo vytvorené napríklad na prítokoch riek.
Prečo je potrebné aby boli prítoky veľkých riek priechodné?
- slúžia ako náhradné biotopy pre rozmnožovanie rýb;
- slúžia tiež ako útočisko pred silným prúdom;
- sú dôležité v prípade ekologickej katastrofy, ako je napríklad otrava rieky – ryby sa pri zmene kvality vody môžu schovať práve do prítokov.
Čo sa týka znečistenia riek, nemusíme ísť ďaleko do minulosti – posledná veľká otrava na rieke Hron nastala v roku 2021 a na rieke Slaná v roku 2022. V oboch prípadoch hrali dôležitú úlohu pri spätnej rekolonizácii rybej populácie okrem riečnych ramien aj spriechodnené bariéry, či už na hlavnom toku alebo prítokoch.
Posudzovanie a plánovanie
Živé a zdravé rieky sú našim spoločným cieľom. Presne preto sa v rámci projektu LIFE Living Rivers zúčastňujeme s našimi partnermi podobných monitorovacích misií. Každé potenciálne spriechodnenie sa musí detailne preskúmať a naplánovať. Bezpečné odstránenie alebo spriechodnenie bariér v rámci projektu následne zabezpečí Slovenský vodohospodársky podnik, š.p.