Mrena a jej zápas s migračnými bariérami na slovenských riekach

Pridané dňa: 5. 11. 2024
Autor: Michaela Domanová

Je aktívna a ostražitá, no niektoré prekážky sú nad jej sily. Mrena severná (Barbus barbus) patrí medzi pôvodných obyvateľov našich riek. Táto ryba, podobne ako napríklad jesetery či bolene, potrebuje k svojmu životu a rozmnožovaniu slobodný pohyb vo vode. Migračné bariéry, ako sú priehrady, hate a iné betónové stavby na vodných tokoch, však komplikujú jej putovanie riekami.

Mrena severná je rybou, ktorá sa počas svojho života pohybuje rôznymi časťami rieky, aby našla vhodné podmienky na reprodukciu, rast či zimovanie. Bohužiaľ, migračné trasy, ktoré na to využíva, sú čoraz viac blokované. Len na Slovensku pretína naše rieky takmer 1500 známych bariér, z ktorých až 80% bráni rybám v migrácii. Výsledkom je pokles početnosti mreny severnej a ďalších pôvodných druhov rýb, ale aj celkové narušenie ekosystému našich riek.

Mrena severná (Barbus barbus). Foto: Peter Sýkora

Nie náhodou zvykne byť mrena označovaná za kráľovnu riečnych prúdov. Foto: FROV JU

Telemetrické sledovanie ako nástroj na ochranu mrien

V rámci projektu LIFE Living Rivers prebiehajú dôležité aktivity na štyroch slovenských riekach. Jednou z nich je Dunaj, v ktorého vodách odborníci sledujú pohyb viacerých pôvodných druhov rýb, vrátane mreny severnej.

V apríli 2024 odštartoval na 97-kilometrovom úseku Dunaja telemetrický monitoring, ktorý tu v koordinácii so Slovenským Rybárskym Zväzom realizuje výskumný tím z Fakulty Rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity (FROV JU) pod vedením doktora Bořeka Drozda. Kým v prvotnej fáze sa vedci zamerali najmä na sledovanie jesetera malého, teraz prišiel rad aj na mreny. Koncom októbra špecialisti z dunajských vôd odlovili 50 jedincov, ktorým veterinár zaviedol do tela malé vysielačky. Následne boli ryby vypustené naspäť do Dunaja.

Tím špecialistov v dunajských vodách odlovil 50 mrien, ktorým veterinár zaviedol do tela malé vysielačky. Foto: ©WWF SK


Telemetrické zariadenia umožnia odborníkom sledovať ďalšie putovanie mrien riekou. Okrem toho, že ryby poskytnú vedcom cenné informácie o svojej polohe, dokonca o teplote či hĺbke vody v ktorej plávajú, pomôžu im tiež odhaľovať problematické úseky na Dunaji a identifikovať migračné bariéry, ktoré najviac ovplyvňujú ich život. Výsledky výskumu tiež pomôžu v príprave vhodných opatrení na spriechodnenie vodných stavieb, ktoré sú rybám prekážajú v migrácii.

Po zotavení zo zákroku boli ryby vypustené naspäť do Dunaja. Foto: WWF SK

Budúcnosť riek a mreny severnej 

Zdravé a prúdiace rieky sú neoddeliteľnou súčasťou nášho životného prostredia a krajiny, ktorú spoločne zdieľame. Okrem toho poskytujú útočisko mnohým živočíchom nielen pod hladinou vody, ale aj v ich okolí. Ochrana mreny severnej a ďalších druhov rýb je dôležitým krokom k podpore biodiverzity a stability našich vodných ekosystémov. Projekt LIFE Living Rivers ráta s obnovou migračných koridorov, ktoré rybám umožnia voľný pohyb riekami, aby mohli plniť svoju úlohu v ekosystéme.

Ak sa podarí dosiahnuť zlepšenie migračných podmienok pre ryby, bude to úspech nielen pre samotné druhy, ako je mrena severná, ale aj pre celé riečne spoločenstvá, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou našej prírody.

Pohľad na Starý Dunaj pod Čuňovom. Foto: FROV JU