Pridané dňa 11.07.2023
- Diaľková plavkyňa Soňa Rebrová sa koncom júla pokúsi pokoriť legendárny kanál La Manche. Doteraz sa to samostatne podarilo len jedinej Slovenke v roku 2017.
- Odvážna žena strávi v studenej vode približne 16 hodín, aby preplávala okolo 40 kilometrov.
- Plavkyňa sa do boja púšťa v spolupráci s WWF Slovensko a s cieľom vrátiť život do slovenských riek. Motivovala ju najmä environmentálna katastrofa
v Želiezovciach a stovky posekaných rýb pod tunajšou malou vodnou elektrárňou.
“Budem plávať za prírodu, lebo to potrebuje! Tak, ako ja mám možnosť slobodne preplávať priehradami, riekami či dokonca svetoznámym kanálom La Manche, tak by mali mať aj ryby na Slovensku absolútnu voľnosť pri svojom putovaní,” hovorí so zanietením Soňa Rebrová, ktorá sa prieliv medzi britskými ostrovmi a európskym kontinentom chystá pokoriť posledný júlový týždeň. Svoj veľký deň sa rozhodla prepojiť so zápasom WWF za slobodu riek, odstraňovanie škodlivých bariér a zabezpečenie kvalitnejšieho života pre naše vodné živočíchy, vrátane mnohých ohrozených druhov rýb.
Aby si už viac rýb nepomýlilo rybovod s turbínami
Soňu zasiahol príbeh zo Želiezoviec na Hrone. V roku 2017 tu došlo k environmentálnej škode veľkého rozsahu, keď pod malou vodnou elektrárňou (MVE) našli svoju smrť stovky rozsekaných rýb. Tie počas svojej migrácie z Dunaja hore Hronom pravdepodobne vošli namiesto rybovodu do turbíny. Udalosť nenechala chladných rybárov, ochranárov ani širokú verejnosť. Aby sa na škody napáchané na prírode nezabudlo, viaceré organizácie sa zomkli a tlačia krok za krokom na úrady s cieľom priviesť prevádzkovateľa MVE k realizácii účinných opatrení na zastavenie negatívnych vplyvov stavby na životné prostredie. “Environmentálnym škodám, ktoré vznikli na Hrone, sa dalo predísť. Na Slovensku sa nie vždy pri výstavbe malých vodných elektrární na riekach dostatočne posudzuje vplyv na životné prostredie. Vplyvom výstavby v Želiezovciach okrem škôd na rybách vznikli a stále pretrvávajú aj ďalšie závažné environmentálne poškodenia. Medzi tie najzávažnejšie patrí vysychanie lužných lesov na brehoch či pokles podzemnej vody v studniach obyvateľov,” hovorí Martina Paulíková, manažérka WWF pre ochranu vôd.
Od nešťastia v Želiezovciach uplynulo už 6 rokov, no napriek vytrvalým snahám odborných inštitúcií k náprave environmentálnej skazy zatiaľ nedošlo. Slovensko v súvislosti s výstavbou malých vodných elektrární dokonca čelí žalobe zo strany Európskej komisie a medzi MVE, ktoré komisia sleduje, patria aj Želiezovce. Ochranári sa v svojich aktivitách nevzdávajú, hoci nevedú k rýchlym riešeniam a mohlo by sa zdať, že sú zbytočné. “Náš tichý, no vytrvalý boj si vyžaduje veľa síl, personálnych kapacít a najmä kvalifikovanej právnickej pomoci,” uzatvára Martina Paulíková z WWF Slovensko.
Soňa Rebrová: Pomôcť môže každý
“Je hrozné, čo musí taká ryba prekonať pri svojom prirodzenom putovaní riekami. Nemalo by to tak byť, preto som sa rozhodla upozorniť na problém s život berúcimi bariérami priamo v La Manche. Kto by rád videl slobodne plávať nielen mňa, ale aj ryby v našich riekach, môže dobrovoľnou čiastkou prispieť na zbierku, ktorú organizuje WWF Slovensko,” vyzýva plavkyňa.
Soňa Rebrová sa amatérsky venuje diaľkovému plávaniu iba päť rokov, no za sebou má už niekoľko rekordov. Vlani sa jej podarilo preplávať celý Dunaj po dĺžke až do Ostrihomu, predminulý rok preplávala krížom všetky naše priehrady. Ani do vôd kanála La Manche nebude vstupovať po prvý raz – v roku 2020 sa jej ho podarilo pokoriť spolu s ďalšími piatimi Slovenkami v rámci našej historicky prvej ženskej štafety.
Podporiť zbierku na záchranu rieky Hron v Želiezovcach môžete aj tu:
O WWF
WWF (Svetový fond na ochranu prírody) je najväčšou nezávislou organizáciou na ochranu prírody na svete. WWF sa systematicky venuje ochrane prírody a udržateľnému rozvoju, pracuje na ochrane voľne žijúcich živočíchov, lesov, oceánov a sladkovodných ekosystémov a sústreďuje sa na hlavné príčiny straty biodiverzity, vrátane spôsobu výroby energie a potravín, potrebu transformácie ekonomiky, ozelenenia investícií a udržateľného využitia prírodných zdrojov. WWF aktívne pôsobí v takmer 100 krajinách sveta na 6 kontinentoch. Na Slovensku pôsobí organizácia od roku 2014 a ako samostatná pobočka od roku 2019. Tím WWF Slovensko sa prioritne sústreďuje na tri oblasti – ochranu lesov, vôd a voľne žijúcich živočíchov. Poslaním WWF je tvoriť budúcnosť, kde ľudia žijú v harmónii s prírodou.
Kontakt pre médiá:
Michaela Domanová, PR & Media expert, WWF Slovensko
MT: +421 908 627 359 / Email: mdomanova@wwfsk.org / Web: wwfsk.org