Prišla jeseň a mnohí by si pomysleli, že bzukot včiel je už minulosťou. Avšak nie je to tak úplne. Aj v tomto období ešte môžeme počas teplejších a slnečných dní uvidieť množstvo druhov. Niektorí opozdilci sú dokonca adaptovaní práve na potravu z kvetov, ktoré kvitnú až neskôr v roku, napríklad brečtan a vres. S ktorými opeľovačmi sa možno stretnúť aj na jeseň?
HODVÁBNICE
Hodvábnica brečtanová (Colletes hederae) je typickým jesenným druhom včely. Ak vo vašom okolí kvitne brečtan, možno na nich tieto hodvábnice uvidíte, niekedy ich navštevujú aj v hojnejších počtoch. Nevšedné je, že včela na obrázku zbiera potravu na zlatobyli, v tom čase ešte brečtan nekvitol.
Hodvábnica brečtanová pri zbere peľu na zlatobyli. Foto: Jan Zavřel
PLOSKOČIELKY
Malá ploskočielka Lasioglossum calceatum je jedna z viacerých ploskočielok, ktoré môžeme uvidieť aj v októbri či dokonca novembri. Samček s červeno sfarbenou časťou bruška zberal potravu na kvetoch tymiánu.
Ploskočielka na kvete tymiánu. Foto: Štefan Jančo
ČMELE
Čmele majú schopnosť termoregulácie, vďaka ktorej dokážu hľadať potravu aj pri nižších teplotách, ako väčšina hmyzu. Počas jesene ešte môžeme stretnúť napríklad čmeľa premenlivého (Bombus humilis) a čmeľa poľného (Bombus pascuorum).
Čmeľ premenlivý. Foto: Jan Zavřel
PESTRICE
Xylota segnis je jedna z pestríc, ktorú môžeme uvidieť aj počas jesene. Nie je typickým opeľovačom, živí sa najmä peľom vetroopelivých rastlín, ktoré zbiera na listoch. Príležitostne však navštevuje aj kvety rôznych druhov rastlín.
Pestrica Xylota segnis. Foto: Štefan Jančo
AKO PODPORIŤ VČELY V JESENNOM OBDOBÍ
- pestovať vhodné kvety kvitnúce počas jesene, napríklad astry alebo niektoré šalvie;
- ak v trávniku kvitnú rôzne lúčne jesenné kvety, aspoň nejakú časť môžeme ponechať dlhšie nekosenú;
- môžeme vysadiť vhodné cibuľoviny, napríklad šafrany, snežienky, modrice či okrasné cesnaky, ktoré včelám poskytnú potravu v jarnom či letnom období; žiaľ, väčšina narcisov a tulipánov opeľovačom potravu neposkytuje;
- ak máme dostatok priestoru, môžeme doplniť niektorú z ovocných drevín. Takáarónia je mimoriadne obľúbená veľkým množstvom jarných včiel a ďalších opeľovačov.
- v kúsku záhrady môžeme nechať „neporiadok“ s vyššou vegetáciou, kôpkou konárov, kameňov a pod. Možno ju objaví čmelia kráľovná a využije na prezimovanie.
Cyklus o včelách a ďalších zástupcoch opeľovačov pripravujeme vďaka projektu Krajina pre motýle a ďalšie opeľovače. Projekt je spolufinancovaný Nemeckou spolkovou nadáciou pre životné prostredie – DBU (www.dbu.de).