Po úspešnej letnej sezóne v nákupnom centre Nivy sa naša výstava Opeľovače v meste presúva do nového, ešte pôsobivejšieho prostredia. Od septembra si môžete sériu veľkoformátových fotografií prezrieť v malebnej lokalite Železnej studničky.
Jedinečný projekt, ktorý spája umenie, vzdelávanie a ochranu prírody, je výsledkom spolupráce WWF Slovensko, Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) a viacerých talentovaných fotografov. Výstavu o opeľovačoch si môžete vychutnať v novom prostredí aj vďaka Mestským lesom Bratislava.
Kým počas prázdnin bola výstava k dispozícii na pozretie v nákupnom centre, po novom si ju záujemci budú môcť prehliadnuť v bratislavských mestských lesoch. Foto: WWF SK
Z Nív do lesa: Prečo práve Partizánska lúka?
Počas leta bola výstava nainštalovaná v rušnom prostredí bratislavského nákupného centra Nivy, kde oslovila širokú verejnosť. Od septembra sa však presunula do areálu Železnej studničky, kde bude pôsobiť v harmónii s prírodným prostredím.
„Partizánska lúka je ideálnym miestom pre pokračovanie tejto výstavy. Návštevníci si môžu nielen vychutnať zaujímave zábery, ale aj spoznávať skutočné opeľovače priamo v prírode,“ vysvetľuje Štefan Jančo, koordinátor projektu Krajina pre motýle a ďalšie opeľovače, s ktorého podporou výstava vznikla.
Inštalácia výstavy. Foto: WWF SK
Svet drobného hmyzu z blízka
Výstava ponúka viac než len estetický zážitok. Okrem úchvatných fotografií tu nájdete aj vzdelávacie panely s množstvom zaujímavých informácií o živote opeľovačov, ich význame a o spôsoboch, ako môžeme každý prispieť k ich ochrane.
Výstava je prístupná pre všetkých – deti, rodiny, milovníkov prírody aj odborníkov. Príďte a nechajte sa inšpirovať tým, ako môžeme všetci prispieť k zlepšovaniu podmienok pre týchto malých, no dôležitých hrdinov našej planéty.
Význam opeľovačov pre mestské prostredie
Včely, motýle a iné opeľovače nie sú len dôležitou súčasťou vidieckeho prostredia, ale ich prítomnosť je kľúčová aj v mestách. Pomáhajú udržiavať biodiverzitu, zlepšujú kvalitu života a prispievajú k udržateľnejšiemu a zdravšiemu prostrediu nás všetkých.
„Chceli sme ľuďom ukázať, že opeľovače sú neoddeliteľnou súčasťou našich miest. Ich prežitie závisí od toho, ako sa k prostrediu, ktoré zdieľame, správame. Každý z nás môže prispieť k ich ochrane tým, že bude spoluvytvárať priaznivé podmienky – či už ide o kvitnúce rastliny na balkóne alebo ekologickejší prístup k údržbe zelene,“ uzavrela Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.