RECEPT NA VIANOCE: HLIVA A ZEMIAKOVÝ ŠALÁT

Pridané dňa: 12. 12. 2022
Autor: Michaela Domanová

Toto je môj overený recept, vďaka ktorému pripravíte štedrovečernú hostinu bez ryby a majonézy tak, že chuťou oklame aj tých, ktorí nedajú na vianočnú rybu dopustiť. O typickú rybaciu chuť sa postará nori riasa. Štruktúru ryby dokonale nahradí hliva, ktorá je skvelou náhradou pre všetkých, ktorí hľadajú vegánsku alternatívu, ale nechcú sa vzdať tohto tradičného vianočného jedla. Ak chcete konzumovať viac rastlinnej stravy, huby na svoj rast spotrebujú až tisíckrát menej vody, ako sa skrýva za rovnakým množstvom mäsa. Skvelá voľba! A šošovicová majonéza dostane vaše snahy o 100 % rastlinné Vianoce na ďalší level.

Foto: Nikoleta Kováčová

Množstvo: 4 porcie
Čas prípravy: 2 hodiny

Domáca šošovicová majonéza:
160 g červenej šošovice
400 ml vody
40 až 140 g repkového oleja
½ ČL soli
1 ČL horčice
6 ČL jablčného octu/citrónovej šťavy
½ ČL tekutého sladidla (čakankového sirupu)

Šalát:
2 kg zemiakov
300 – 400 g šošovicovej majonézy
200 g hrášku
1 pohár zaváraných uhoriek
3 – 4 mrkvy
1 cibuľa
2 – 3 PL octu
1 PL tekutého sladidla (čakankového sirupu)
soľ
štipka čierneho korenia

Hliva kapor:
350 g hlivy
50 ml olivového oleja
2 ČL korenia na ryby
200 g hladkej múky
10 g lahôdkového droždia
1 a ½ ČL soli
štipka čierneho korenia
250 ml vody
20 ml octu
nori riasa
kukuričná/panko strúhanka
slnečnicový olej na vyprážanie

Majonézu môžete vyrobiť nielen z vajec. S týmto receptom navyše dostanete do stravy extra porciu strukovín, na ktoré nezabúdajte, ak chcete jesť plnohodnotnú rastlinnú stravu. Šošovicu umyte pod tečúcou vodou. V miske ju zalejte 400 ml vody a nechajte odstáť cez noc alebo aspoň 3 hodiny pred prípravou majonézy. Zmäknutú šošovicu rozmixujte spolu s vodou v mixéri na hladkú hmotu. Hustejšie šošovicové mlieko, ktoré takto vznikne, preceďte cez jemné plátno alebo vrecko na výrobu syra či rastlinného mlieka.

Teraz by ste mali mať približne 200 gramov čistého šošovicového mlieka. Za stáleho miešania ho v hrnci priveďte do varu a varte aspoň 5 minút, kým nezhustne. Keď získa hustú, až pudingovú konzistenciu, prestaňte ho variť a nechajte ho 10 minút odpočívať v chladničke.

Vychladnuté šošovicové mlieko opäť začnite mixovať v mixéri na nízkych otáčkach. Olej prilievajte postupne. Presnú gramáž nechám na vás – pre menej kalorickú majonézu môžete použiť len 40 gramov oleja, pre jemnejšiu a krémovejšiu konzistenciu ho použite viac. Majonézu osoľte a dochuťte horčicou, jablčným octom a čakankovým sirupom, ktorý má nízky glykemický index vďaka vysokému obsahu vlákniny a len 5 % cukru.

Pri príprave šalátu najskôr uvarte mrkvu a zemiaky v šupke. Zemiaky po uvarení ošúpte a nakrájajte alebo pretlačte cez mriežku na zemiaky. Nakrájajte aj uvarenú mrkvu a uhorky, následne ich pridajte do misky k zemiakom. Do rovnakej misky sceďte i hrášok.

Cibuľku nasekajte nadrobno a varte zvlášť v asi 200 ml vody. Pridajte k nej 2 – 3 polievkové lyžice octu, 2 polievkové lyžice sladidla a soľ. Varte, kým cibuľka nezmäkne, potom ju môžete scediť – ostane vám len „vývar“. Ak vám cibuľka v šaláte neprekáža, vodu nemusíte scediť. Nálev pridajte k zemiakom a zamiešajte. Nakoniec pridajte šošovicovú majonézu. Dochuťte čiernym korením, soľou a vodou zo zaváraných uhoriek. Šalát odporúčam pripravovať aspoň deň dopredu a nechať ho odstáť na chladnom mieste. Takto dáte chutiam čas, aby sa krásne spojili.

Hlivu, ktorá bude hlavným hrdinom vašich úplne rastlinných Vianoc, rozdeľte na plátky a dôkladne utrite vlhkou utierkou. Vložte ju do misky a pridajte olivový olej a korenie na ryby. Zmes nechajte hodinu alebo ideálne cez noc marinovať.

V miske zmiešajte múku, lahôdkové droždie, soľ, čierne korenie, vodu a ocot, aby vzniklo cestíčko na obaľovanie. Lahôdkové droždie možno nepoznáte. Je to neaktívny druh droždia, ktorý je ospevovaný pre jeho vynikajúcu syrovo-umami chuť a vysoký obsah proteínov. takže to nie je iba zdroj chuti, ale aj tajný zdroj bielkovín, ktorý si pri rastlinnej strave zamilujete.

Každý kúsok hlivy obaľte v navlhčenom plátku nori riasy, následne v cestíčku a strúhanke. Na panvici rozpáľte olej a každý kúsok opečte dozlatista. Vianočnú hlivu servírujte so šalátom a pokvapkanú citrónom, ktorý sa k nej hodí rovnako ako k rybe.

Tento recept pre WWF pripravila food blogerka Nikoleta Kováčová, autorka vegánskych receptov a kuchárskych kníh Slovegán.