RECEPT NA VIANOCE: VIANOČNÁ ŠTÓLA

Pridané dňa: 10. 12. 2022
Autor: Michaela Domanová

I tradičnú vianočnú štólu si viete pripraviť bez mlieka, kravského masla a vajec – na chuti jej to neuberie. Aj keď sa štóla pripravuje z kysnutého cesta, vydrží čerstvá až niekoľko týždňov, preto ju odporúčam zaradiť do zero waste vianočného menu. Vydrží vám, až kým ju nezjete!

Foto: Nikoleta Kováčová

Čas prípravy: 4 hodiny
Množstvo: 1 štóla (cca 900 g)

Ingrediencie:
125 g sušených hrozienok/brusníc
100 g kandizovaného ovocia
70 g nasekaných mandlí
50 g rumu
100 g rastlinného mlieka (odporúčam mandľové)
20 g čerstvého droždia
100 g kryštálového cukru
300 g hladkej pšeničnej múky
½ ČL soli
1 ČL perníkového korenia
1 ČL citrónovej kôry
½ ČL mletej vanilky
60 g rastlinného masla + 40 g na potretie (voliteľné)
pomletý brezový cukor na poprášenie

Večer pred pečením zmiešajte v miske sušené hrozienka/brusnice, kandizované ovocie a mandle s rumom. Nechajte ingrediencie prikryté oddychovať cez noc. Nasajú voňavé arómy.

Rastlinné maslo vyberte z chladničky aspoň hodinu pred pečením, aby zmäklo. Aj keď sa hovorí, že živočíšne maslo i mlieko dávajú dezertom bohatú chuť, rastlinné alternatívy majú výrazne menší vplyv na využívanie pôdy a vody, ako aj na klímu, lebo nie sú spojené s produkciou skleníkových plynov. Ich využitím neprídete o chuť – naopak, mandľová chuť mliečnej alternatívy dodá štóle nový rozmer a nižšia záťaž na našu planétu vás bude počas Vianoc hriať o to viac.

V rastlinnom mlieku izbovej teploty rozmiešajte droždie, pridajte 10 g kryštálového cukru, 10 g múky a nechajte vzísť kvások. Bude to trvať približne 10 až 20 minút.

Cesto môžete vypracovať ručne alebo pomocou kuchynského robota. Ja používam robot, pri ručnom miesení počítajte minimálne s dvojnásobkom času. V mise takto zmiešajte zvyšok cukru a múky, soľ, perníkové korenie, citrónovú kôru a vanilku. Množstvo cukru je, samozrejme, vhodné znížiť, preto je v tomto ceste obmedzené. Tí, ktorí si na sladké koláče nepotrpia, ho dokonca môžu použiť iba polovicu odporúčaného množstva – sladkosť v štóle zabezpečí sušené a kandizované ovocie. Môžete taktiež zameniť cukor za inú alternatívu, napríklad brezový cukor.

Do zmesi pridajte hotový kvások a rastlinné maslo izbovej teploty. Vypracujte hladké, nelepivé cesto. To, že je hotové, spoznáte tak, že sa nebude lepiť na misku. Nemalo by to trvať dlhšie než 10 minút.

Z cesta vytvarujte bochník a nechajte ho pod vlhkou utierkou kysnúť 90 minút. Toto cesto objem výrazne nezväčšuje, tak sa neľakajte, že sa hmota nezdvojnásobí. Po vykysnutí cesto preložte späť do misy, pridajte doň odstátu zmes sušeného ovocia s mandľami a rumom a pokračujte v miesení, až kým nebude ovocie rovnomerne zapracované.

Na nepomúčenej pracovnej doske rozvaľkajte cesto na obdĺžnik. Dlhšia strana by mala mať dĺžku 35 až 40 cm. Kratšiu stranu obdĺžnika preložte na tretiny. Najskôr pravú tretinu na stred, potom ľavú tretinu cez obe. Spoj, ktorý zostane na pravej strane, pritlačte. Vytvoríte tak klasický, dlhý tvar štóly s kopčekom na jednej strane.

Štólu položte na papier na pečenie, prikryte potravinárskou fóliou a nechajte ďalších 90 minút kysnúť. Kúsky ovocia, ktoré zostali na povrchu štóly, odoberte, aby sa pri pečení nespálili.

Štólu potrite rastlinným mliekom a pečte asi 30 až 35 minút v rúre vyhriatej na 175 °C do tmavohneda. Po dopečení štólu poprepichujte špajdľou, potrite 40 g roztopeného rastlinného masla a poprášte pomletým brezovým cukrom. Táto vrstva je voliteľná, no vďaka nej vydrží štóla dlhšie čerstvá.

Pred krájaním doprajte štóle aspoň 4 hodiny odpočinku. Prajeme dobrú chuť a krásne sviatky!

Tento recept pre WWF pripravila food blogerka Nikoleta Kováčová, autorka vegánskych receptov a kuchárskych kníh Slovegán.