Salašníctvo v rezerváciách UNESCO: Diskusia o tom, ako môže fungovať spolužitie so šelmami

Pridané dňa: 12. 9. 2024
Autor: Michaela Domanová

Ako chrániť hospodárske zvieratá pred vlkmi či medveďom? A je vôbec možné spolunažívanie človeka a veľkých šeliem? Dá sa to. Dobré príklady poznáme napríklad z maštalí v Slovenskom krase či z Bukoviny pod Poľanou. Skúsenosti o tom, ako to môže fungovať, si odborníci, farmári a zástupcovia verejnosti budú môcť vymeniť aj osobne.

Foto: Jakub Krška

Podujatie venované diskusiám o salašníctve a o spolužití s veľkými šelmami pripravilo v rámci medzinárodného projektu LECA niekoľko odborných organizácií. Na workshop pozýva Správa Národného parku Slovenský kras v spolupráci s Katedrou UNESCO pre ekologické vedomie a trvalo udržateľný rozvoj Technickej univerzity vo Zvolene, Slovenskou komisiou pre UNESCO a WWF Slovensko.

V obklopení jedného z najcennejších prírodných území Slovenska

Seminár sa uskutoční 17. a 18. septembra 2024 v Betliari a na farmách v Biosférickej rezervácii Slovenský kras, ktorá je jedným z najcennejších prírodných území Slovenska a UNESCO dedičstva. 

Foto: Jakub Krška

Hlavnou témou dvojdňového stretnutia bude prepojenie salašníctva s ochranou veľkých šeliem ako sú medveď, vlk a rys. Ide o predátory, ktoré predstavujú výzvu pre farmárov v regiónoch, kde tradičný chov hospodárskych zvierat stále prebieha.

S farmármi o problémoch salašníctva súčasnosti

Salašníctvo má v našich končinách dlhú tradíciu. Tlak zo strany veľkých šeliem však v mnohých vyvoláva obavy. Podujatie poskytne dôležitý priestor na zdieľanie skúseností s touto problematikou a diskusiu medzi odborníkmi z oblasti farmárstva, ochrany prírody a vzdelávania.

Súčasťou programu bude aj návšteva fariem v Slovenskom krase, kde sa účastníci zoznámia s úspešnými príkladmi spolupráce medzi hospodármi a správou chránených území. Aj tieto príklady ukážu, ako sa dajú nájsť riešenia, ktoré podporujú harmóniu medzi farmármi a ochranou veľkých šeliem, vrátane preventívnych opatrení a legislatívnych nástrojov na odškodnenie za škody spôsobené predátormi.

Foto: Jakub Krška

Foto: Jakub Krška

Vítaná je aj verejnosť

Podujatie bude dostupné aj pre verejnosť. Dňa 17. 9. 2024 budú brány Penziónu pri kaštieli Betliar otvorené od 17:00 do 21:00 pre každého, kto má záujem vypočuť si zaujímavé prednášky či pozrieť dokumentárny film Od šteniatka k ochrancovi stád z dielne WWF Slovensko.

Program podujatia