Sprievodca udržateľnými Vianocami

Pridané dňa: 2. 12. 2019
Autor: Michaela Domanová

Pridané dňa 02.12.2019

Na čo teda pamätať pri nákupe vianočných darčekov? A ktorému vianočnému stromčeku dať  prednosť? A čo vianočná večera? Pripravili sme pre vás WWF Sprievodcu udržateľnými Vianocami“. Aby boli Vianoce bohaté i o dobrý pocit.

Z vianočného stola do koša?

111 kilogramov jedla vyhodí ročne do koša priemerný Slovák či Slovenka.  „Množstvo vyhodených potravín významne narastá práve cez sviatočné dni,“ upozorňuje Pete Pearson, ktorý vo WWF vedie program zameraný na znižovanie potravinového odpadu. A dodáva: “Keď vyhadzujeme jedlo, vyhadzujeme zároveň úrodnú pôdu, vodu i energiu, potrebnú na jeho produkciu.“ Nuž a čo s tým? Tu je zopár tipov:

Suzie Hubbard

Foto: Suzie Hubbard, WWF UK

  • Nakupujme zodpovedneBudete doma celé sviatky? Alebo sa chystáte na obed k rodičom či priateľom? Ak budete doma tráviť len niekoľko dní, veľké vianočné pečenie a varenie je zbytočnéPresne si naplánujte, čo budete variť a zostavte si zoznam toho, čo je nevyhnutné vložiť do nákupného košíka – vyvarujete sa tak impulzívneho nakupovania.​ 
  • Obmedzme zvyškyAk, naopak, čakáte priateľov či rodinu a pre istotu navaríte viac, zabaľte priateľom jedlo so sebou. Každý z nás občas ocení, keď nemusí variť. A ak predsa jedlo zostalo, porozmýšľajte, čo sa dá zamraziť. A čo sa spotrebovať nedá, kompostujte. Ak nemáte vlastný kompost,  možno cestujete k rodičom na vidiek – ak majú kompost, vezmite zvyšky so sebou ​
  • Nakupujme lokálne a sezónneAni naši predkovia nemali na štedrovečernom stole jahody – ak teda nemali doma úbohú Marušku. Ale aj tú by ťažko poslali stovky kilometrov pre kokosový orech. Skôr si na stôl položili vlašské orechy. Skúste i vy pri plánovaní Štedrej večere myslieť na to, akú dlhú cestu k nám jedlo meralo a všímať si, do akého obalu ho zabalili, aby tú cestu prežilo.  ​
  • Jedlo priateľské k prírodeIste ste počuli, že vegetariánska strava je priateľská k prírode. Chov dobytka je zdrojom skleníkových plynov, predovšetkým metánu, je náročný na pôdu, pričom ďalšiu pôdu zaberá pestovanie krmovín. Ak sa neviete mäsa vzdať, hľadajte lokálne zdroje. A nezabudnite na životné podmienky zvierat – napr. radšej siahnite po vajíčkach, ktoré zniesli sliepky z voľného chovu, ako v klietkach. A radšej vyberte eko-kapra či eko-pstruha, ktorí rástli v prirodzenom prostredí.​ 

Suzie Hubbard

Foto: Suzie Hubbard, WWF UK 

Plasty, plasty, plasty

Ročne sa na svete vyrobí takmer 400 miliónov ton nových plastov, čo je asi 53 kilogramov na každého obyvateľaNajviac tvoria obaly – až 40%čo má ešte jeden dôsledok – väčšinu z týchto plastov použijeme len raz a vzápätí sú odpadom.  Čo s tým?

  • Redukujme obalyTrendom je dnes darčeky objednávať, no pri doručovaní sú často zabalené v objemných obaloch a kvôli ochrane v zbytočných plastoch. Čo sa dá, je lepšie kúpiť osobne a zbytočným plastovým obalom sa vyhnúť. A nezabudnite si na nákup zobrať vlastnú tašku 🙂
  • Kupujme obaly, ktoré sa dajú znova použiťKaždoročne nás reklama presviedča, že k Vianociam patria sladené nápoje v plastových fľašiach, ktoré priváža kamión so Santa Clausom. Naozaj patria na vianočný stôl plastové fľaše? Sklenená karafa, do ktorej namiešate vlastnú limonádu, bude krajšou ozdobou vianočného stola.
  • A čo stromček? Aj pri stromčeku riešime „plastovú dilemu“. A v nej má mierne navrch ten živý – počas rastu produkoval kyslík a pomáhal spotrebovať CO2, kým u plastového to platí naopak. Aj pri živom stromčeku však zvážte, akú dlhú cestu k vám prešiel a ak je to možné, hľadajte stromček s certifikátom FSC – dáva záruku, že nepochádza z nelegálnej ťažby ani z chráneného územia. Dilema plastový či živý však nezahŕňa všetky možnosti – stále viac domácností volí alternatívu –  stromček nahradia dekoráciou či si prenájmu stromček v kvetináči. „Plastová dilema“ však nekončí kúpou stromčeka – znížiť spotrebu plastov môžete i pri jeho ozdobovaní. Nepodliehajte trendom, ktoré hovoria, že každý rok treba meniť ozdoby – vyberte si slamené ozdoby, sušené ovocie, alebo si ozdoby vyrobte s deťmi, pretože to je najdôležitejšie – čas, ktorý strávite spolu. ​

WWF Australia

Foto: WWF Australia

Zabaľte darčeky do vlastnej kreativity

366-tisíc kilometrov vianočného baliaceho papiera. Toľko spotrebujú počas Vianoc len vo Veľkej Británii, hovorí prieskum, ktorý citovali anglické denníky. Prepočítali to a vyšlo im, že toľko papiera by omotalo Zem okolo rovníka deväť ráz! Áno, čaro Vianoc stojí na prekvapení z rozbaleného darčeka, ale naozaj musí byť každý zabalený v chlórom bielenom papieri s vianočnou potlačou, ktoré hneď končí v koši? Heslo udržateľných Vianoc znie – buďme kreatívni v balení darčekov.

  • Zabaľme darček ekologicky: Uprednostnite pred vianočným papierom, ktorého každá rolka je ešte zabalená v plaste, recyklovaný papier, alebo papier, ktorý máte doma a už ho nepotrebujete – napr. aj ten zo starých novín. Ak využijete recyklovaný papier, môžete si ho i sami ozdobiť. Napíšte naň prianie, alebo ho namaľujte či ozdobte dekoráciami z prírody. A skúste vynechať lepiacu pásku a využiť špagát ti mašľu, ktorá sa hodí aj o rok. Alebo vložte darčeky do papierových tašiek, ktoré sa tiež hodia ešte o rok.​

Vianočný swap hračiek a knižiek organizuje WWF Slovensko spolu s Auparkom Bratislava od 8. 12. do 23. 12 .2019. Viac na FB.

A tipy na darčeky

Obyvatelia Slovenska minú priemerne na Vianoce cez 400 eur, z toho zhruba polovicu na darčeky a druhú na jedlo a nápoje.  A teraz si priznajme, koľko z tých darčekov obdarovaní potrebujú? Riešenie nie je zložité – stačí nepodľahnúť  vianočnému ošiaľu a zachovať si zdravý rozum.

  • Darujme seba a čas: Koľko raz si povzdychnete, že nemáte na seba čas?  Alebo nemáte čas na koníčky? Našu kolegyňu minulý rok najviac potešili poukazy, ktoré jej darovala dcéra – ponúkala, že postráži mladšiu sestru, aby mohli mama s tatom ísť spolu na večeru a vo vlastnoručne vyrobenej knižke poukazov bol i jeden na masáž či pomoc s upratovaním.
  • Darčeky – zážitky a skúsenosti: Spoločný rodinný výlet, návšteva vínnej pivnice, lístky do divadla či permanentky. Už dlho rozpráva manželka, že sa chce pustiť do francúzštiny? Darujte jej jazykový kurz. Manžel nemá čas na cvičenie? Mohla by ho potešiť  poukážka do fitnes centra či na plaváreň. A keď naozaj nemáte nápad – podporte dobrú vec a darujte symbolický dar – adoptujte strom v rezervácii či v ovocnom sade, kam sa môžete ísť s obdarovaným spoločne pozrieť.
  • ​​​Vymenené darčeky: Antikvariáty či swapy, aj to môže byť dobré miesto na darček. Jeden prebieha tieto Vianoce v bratislavskom Auparku v spolupráci s WWF Slovensko – Vianočný swap hračiek a knižiek. V každej detskej izbe sa nájdu hračky či knihy, z ktorých už deti „vyrástli“, no napriek tomu sú v dobrom stave, pripravené potešiť niekoho iného. Práve také je možné priniesť od 8. do 23.12. do Auparku v Bratislave. Viac o swape.
     
  • Darujme dobrú chuť: Med, víno, medovina, domáci sirup, fair-trade káva či čokoláda, veľké balenie orieškov či sušeného ovocia. Vyberte to, čo má obdarovaný rád, alebo naopak to, čo by možno túžil ochutnať. A čo si prípadne môžete vychutnávať spolu.

Alexandar Nakic

Foto: Alexandar Nakic, WWF UK

  • Domáce a udržateľné: A všetky tie dobroty, môžu byť predovšetkým „naše“ lokálne. A na to je fajn pamätať i pri iných darčekoch. Slovenská bio kozmetika, kvalitný kúsok oblečenia či šperk od lokálneho dizajnéra alebo drevená hračka od domáceho výrobcu. Ešte lepšie, ak bude mať FSC certifikát.  A ak predsa siahnete po plastovej, skúste takú, ktorá presahuje módne trendy a má šancu, že ju po vašich deťom zdedia a ocenia i deti vašich mladších súrodencov či možno i deti vašich detí.
  • Dajme veciam viac šancí: Riešením je i sústrediť sa pri darovaní na veci, ktoré sa dajú viac ráz použiť. Kúpme sadu látkových kuchynských utierok. Alebo pribaľme ku kozmetike odličovacie tampóny, ktoré možno oprať a znovu použiť. Alebo krabičku na obed či ekohrnček na kávu  – len je dobré si predtým zistiť, či už ich obdarovaný nemá doma niekoľko :-). Potom možno padnú vhod šité vrecúška na ovocie, zeleninu či pečivo. „Zero-waste“ darčeky potešia pri každom opakovanom použitý  – a, samozrejme, bonus je, že šetria prírodne zdroje. ​
     
  • Myslime na úsporu energie: Ak kupujete spotrebiče, nezabudnite sledovať energetický štítok a vyberať najúspornejšie. A spýtajte sa na servis, či ho dodávateľ poskytuje i vo vašom meste, prípadne, či vie ponúknuť predĺženú záruku alebo poistenie opráv. Ak kupujete elektroniku či hračky na baterky, kúpte dobíjateľné baterky. Pri rozhodovaní vám môže pomôcť hodnotenie výrobcov v Sprievodcovi zelenej elektroniky (Guide to Greener Elektronics) od Greenpeace. Výrobcov hodnotí nielen z pohľadu spotreby energie, ale aj z pohľadu materiálov, recyklácie a chemikálií. 

Veríme, že sme vám WWF Sprievodcom udržateľnými Vianocami pomohli pri rozhodovaní o vianočných nákupoch. A vlastne nielen pri tých vianočných. Pretože pre udržateľný spôsob života je kľúčové jednoduché pravidlo: tvorbe odpadu radšej vždy najskôr predchádzať, než potom riešiť čo s odpadom, ktorý sme vyprodukovali.


Andrea Settey Hajdúchová, WWF Slovensko