Stovky posekaných rýb a úrad nekoná 5 rokov. Obraciame na prokuratúru

Pridané dňa: 11. 11. 2022
Autor: Michaela Domanová

Pridané dňa 03.11.2022

Stovky posekaných rýb pod malou vodnou elektrárňou (MVE) Želiezovce na Hrone šokovali rybárov, ochranárov aj verejnosť a viedli k podnetu na preskúmanie a odstránenie environmentálnych škôd. Okrem škôd na rybách sú v dôsledku výstavby MVE Želiezovce zasiahnuté tisícky m2 biotopov európskeho významu. Okresný úrad v Leviciach si vyžiadal viacero stanovísk, ktoré potvrdzujú, že stavba a prevádzka MVE spôsobili škody na životnom prostredí. O náprave environmentálnej škody však stále nezačal konať a vyše 5 rokov vec len prešetruje. Združenie Slatinka a WWF Slovensko sa preto spolu s VIA IURIS obracajú na prokuratúru.

MVE Želiezovce dnes.© WWF Slovensko 

CHCEM POMÔCŤ

Organizácie dnes poslali na okresnú prokuratúru podnet na vydanie upozornenia prokurátora za účelom odstránenia porušovania zákonov. Urobili tak, pretože extrémne dlhá nečinnosť levického okresného úradu blokuje nielen odstránenie negatívnych dopadov elektrárne na životné prostredie, ale aj odstránenie porušení zákonov.

Považujeme za šokujúce a neakceptovateľné, že Okresný úrad v Leviciach ani po viac ako piatich rokoch nezačal konanie o uložení nápravných opatrení vo veci environmentálnej škody spôsobenej MVE Želiezovce. Opakovane sme úrad žiadali o informácie o priebehu konania. Dostali sme odpoveď, že environmentálna škoda bola preukázaná, no keďže ide o prvé konanie o náprave environmentálnych škôd na Slovensku, ktoré môže byť precedensom, chcú sa k nemu postaviť zodpovedne. Takto si však precedens nepredstavujeme, osobitne preto, že nepriaznivé vplyvy prevádzky MVE na rieku stále trvajú a zhoršujú stav vôd aj stav krajiny okolo,“  hovorí Martina Paulíková, zakladateľka Združenia Slatinka a líderka programu ochrany vôd vo WWF Slovensko.

Povinnosťou štátneho orgánu je vo veci konať a rozhodnúť v primeranom čase, o to viac, že ide o poškodenie životného prostredia, ktoré navyše stále trvá. Päťročná nečinnosť okresného úradu hovorí o tom, že tento úplne rezignoval na svoje zákonné povinnosti, čím nielenže neposkytuje ochranu životnému prostrediu a jeho zložkám, ale aj porušuje zákon a ústavu, hovorí Eva Kováčechová, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS.

Oznámenie o environmentálnej škode podľa zákona o prevencii a náprave environmentálnych škôd podalo na Okresný úrad (OÚ) v Leviciach Združenie Slatinka, ku kauze sa pripojilo WWF Slovensko. Oznámenie upozorňovalo na viaceré negatívne dopady MVE na životné prostredie. V prvom rade na hromadný úhyn rýb zo začiatku leta 2017, ale aj na vysychanie brehových porastov a poklesu hladiny podzemnej vody pod elektrárňou. OÚ Levice si následne vyžiadal odborné posudky, ktoré negatívne dopady potvrdili.

Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) skonštatovala likvidáciu biotopov európskeho významu – lužných lesov na ploche takmer 300-tisíc m2 a riečnych biotopov vhodných pre migrujúce druhy rýb, medzi nimi najmä mreny severnej či pĺža zlatistého. „V časti pod haťou došlo k výraznému poklesu hladiny podzemnej vody, čo spôsobilo odumretie väčšiny drevín viazaných na vyššiu hladinu podzemnej vody. Staršie jedince jelší, topoľov, jaseňov a vŕb už odumreli,“ napísala v stanovisku CHKO Ponitrie.
 
ŠOP SR spolu s Výskumným ústavom vodného hospodárstva (VÚVH) tiež upozornili, že stavba MVE Želiezovce neprešla posúdením podľa Rámcovej smernice o vode. VÚVH v stanovisku konštatoval, že environmentálna škoda, teda úhyn rýb pod MVE pri ich migrácii z Dunaja na ich neresiská na rieke Hron bola preukázaná a „bola obrovská“. Slovenský hydrometeorologický ústav upozornil na výrazný pokles hladiny podzemnej vody pod haťou, ktorý sa časovo kryje so spustením prevádzky MVE.

Ďakujeme agentúre Istropolitana Ogilvy za kreatívne uchopenie problematiky, na ktorú dlhodobo upozorňujeme.

Napriek tomu, že má úrad na stole takéto stanoviská, prešetrovanie environmentálnej škody neukončil, neboli prijaté žiadne nápravné či preventívne opatrenia, ako to vyplýva zo zákona o environmentálnych škodách. Ochranárske organizácie na vleklé konanie úradníkov upozornili aj verejným zhromaždením, keď v auguste 2020 priamo pred levickým okresným úradom Symbolicky „zaspali“ spolu s plyšovými a nafukovacími rybami.

Organizácie teraz v podaní na prokuratúru upozorňujú aj na to, že čím dlhšie proces prešetrovania trvá, tým náročnejšie bude situáciu napraviť, keďže škody môžu byť časom stále závažnejšie.

Slovensko v súvislosti  výstavbou malých vodných elektrárni čelí i žalobe zo strany Európskej komisie a medzi MVE, ktoré komisia sleduje patria aj Želiezovce. Aj hrozba žaloby necháva OÚ Levice vlažným, podobne ako odborné stanoviská, ktoré si vyžiadal a ktoré preukázali ekologické školy.


Ďalšie informácie:
Martina Paulíková, WWF Slovakia, +421 915 811 195, mpaulikova@wwfsk.org
Ivana Figuli, VIA IURIS, +421 915 038 609, figuli@viaiuris.sk  

Takto vyzeral úsek Hrona pred výstavbou MVE Želiezovce. © Združenie Slatinka