Včely okolo nás: Poznáte opeľovače, ktoré navštevujú naše parky a záhrady?

Pridané dňa: 19. 7. 2023
Autor: Michaela Domanová

Nie je včela ako včela! Hoci si mnohí spájame tieto tvory s výrobou sladkého medu, jeho producentka – včela medonosná – je len jedna z približne 20 000 známych druhov včiel na planéte. Viete, ktoré tiež poletujú v našich parkoch a záhradách?

Svet včiel je nesmierne pestrý a zaujímavý. Včelou je mohutný, lesklý, tmavofialový drevár s dĺžkou tela až 2,5 cm,  ale aj vlnárka, ktorá sfarbením pripomína skôr osu a spôsobom letu dvojkrídlovú pestricu. Možno mnohých prekvapí fakt, že väčšina druhov hniezdi v zemi. Také sú napríklad pieskárky, naša druhovo najpočetnejšia skupina včiel. Pomerne veľký počet druhov sa naopak neunúva budovať si vlastné hniezda, ale svoje vajíčka tieto „včely kukučky“ nakladú do hniezd iných druhov včiel. 

Pri všetkej druhovej pestrosti pre včely platí jedno – dospelé jedince kvôli potrave navštevujú kvety, ktoré pomáhajú rozmnožovať a aj tým významne prispievajú k udržiavaniu rovnováhy v prírode. Zoznámte sa s aspoň niekoľkými druhmi a skupinami včiel, ktoré majú zastúpenie v slovenskej prírode. Zaznamenali sme ich v jarnom období a začiatkom leta v našom bezprostrednom okolí.

HODVÁBNICA JARNÁ
(Colletes cunicularius)

Samček hodvábnice Colletes cunicularius vo svojom úkryte v zemi. Foto: ©Štefan Jančo

Hodvábnica jarná je jednou z prvých jarných včiel, môžeme ju vídať už v marci. Zástupkyne tohto rodu natierajú povrch stien svojich hniezd výlučkami žliaz, z ktorých po stuhnutí vzniká látka podobná celofánu. Svojmu potomstvu tak zabezpečia vhodnú ochranu a mikroklímu.

Bruchozberné včely Včely z pestrej čeľade čalúnicovité (Megachilidae) sa vyznačujú jednou zaujímavosťou. Samičky majú peľozberný aparát umiestnený na spodnej strane bruška. Na rozdiel od tzv. nohozberných včiel zvyknú akoby plávať pomedzi kvetné tyčinky a vrtivými pohybmi bruška zbierajú peľ. Pretože je tento spôsob zberu z hľadiska množstva peľu zachyteného na tele menej efektívny, čalúnicovité sú aktívne a navštívia viac kvetov, čo z nich robí výkonných opeľovačov. Do tejto čeľade patria napríklad murárky, vlnárky či čalúnice.

MURÁRKY
(rod Osmia)

Samotárske včely murárky patria v jarnom období k častým návštevníkom našich záhrad. Z pohľadu pestovateľov ich považujeme za výborných pomocníkov pri opeľovaní. Murárky Osmia cornuta a Osmia bicornis často žijú v blízkosti ľudských obydlí, parkoch a záhradách. Opeľujú kvety čerešní, sliviek, jabloní, hrušiek a ďalších rastlín. Na hniezdenie využívajú aj umelé hniezdne pomôcky s vhodnými dutinami v dreve, stonkách či hline. 

Murárka Osmia cornuta je chladnejšiemu počasiu dobre prispôsobená – slnečné lúče ju nahrejú vďaka čiernej farbe hrude a husté ochlpenie bruška zase zabráni rýchlej strate teploty. Foto: ©Štefan Jančo

Samček murárky Osmia bicornis krátko po opustení hniezda.Foto: ©Štefan Jančo

CHALICODOMA ERICETORUM

Aj včela Chalicodoma ericetorum žije často v okolí ľudských obydlí, vrátane mestského prostredia. Kvôli zberu potravy navštevuje rôzne bôbovité a hluchavkovité rastliny. 

Samičku včely Chalicodoma ericetorum sme našli priamo v našej kancelárii v Banskej Bystrici. Na spodnej strane bruška má viditeľné kefkovité ochlpenie uspôsobené na zber peľu. Foto: ©Štefan Jančo

VLNÁRKY

(rod Anthidium)

Vlnárky rodu Anthidium nás môžu pomýliť svojim čierno-žltým sfarbením, ktoré pripomína skôr osy. Ide však o samotárske včely, ktoré z rastlín zbierajú chĺpky. Z nich spolu s rozžuvanými listami a rastlinnými šťavami vyrábajú plstenú hmotu na výstavbu plodových komôrok svojich hniezd. 

Vlnárka Anthidium manicatum zbiera chĺpky na čistci vlnatom. Foto: ©Ola Jennersten / WWF-Sweden

PIESKÁRKA CHRASTAVCOVÁ
(Andrena hattorfiana)

Ako napovedá druhový názov včely pieskárky chrastavcovej (Andrena hattorfiana), rada navštevuje chrastavce roľné, ale tiež ďalšie kvety z čeľadí štetkovité a astrovité. Tento teplomilný druh je veľmi citlivý na stabilný výskyt hostiteľských rastlín. V prostredí, kde sú lúky kosené plošne a v krátkom čase, jej populácia rýchlo klesá.

Zaujímavo sfarbená samička pieskárky chrastavcovej (Andrena hattorfiana). Foto: ©Štefan Jančo

NOMÁDY

(Nomada leucopthalma)

Nomády patria medzi včely “kukučky”. Samička do hniezda hostiteľskej včely nakladie vajíčka, vyliahnutá larva zlikviduje vajíčko hostiteľskej včely a zásoby potravy využije pre svoj vývin. Pre tento spôsob života ich voláme aj kleptoparazitické – na iných druhoch včiel parazitujú ukradnutím ich hniezda. Nomada leucopthalma je parazitom niekoľkých druhov pieskárok.

Nomáda Nomada leucopthalma vzhľadom pripomína viac osu než včelu. Foto: ©Štefan Jančo

ŽIHADLOVKA ŽLTÁ

(Scolia hirta)

V tomto prípade nejde o včielku, ale o tepomilnú samotársku osu žihadlovku žltú. Tento zaujímavý tvor zo skupiny blanokrídleho hmyzu priťahuje pozornosť svojou veľkosťou a sfarbením. Jej bodnutie je podľa literatúry bolestivejšie než bodnutie sršňa. Obávať sa jej napriek tomu nemusíme – podobne ako v prípade iných samotársky žijúcich blanokrídlovcov sa v prípade ohrozenia snaží uniknúť.

Žihadlovka žltá (Scolia hirta) zbiera nektár na kvetoch modro kvitnúceho cesnaku. Foto:  ©Štefan Jančo

Autor: Štefan Jančo