V dňoch 18. – 19. apríla 2024 sa v maďarskom kúpeľnom meste Parád zišli desiatky ochranárov, lesníkov, poľnohospodárov aj poľovníkov. Spoločné stretnutie sa uskutočnilo za účelom diskusií o ochrane veľkých šeliem v Karpatoch.
Podujatie, ktoré sa konalo v rámci projektu LECA, bolo spolufinancované z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a podporené programom Interreg CENTRAL Europe.
Zdieľali sa fakty aj praktické skúsenosti
Podujatie prilákalo takmer 60 účastníkov z rôznych oblastí – od lesníctva a poľnohospodárstva, poľovníctva až po ochranu prírody. Odborníci sa zišli, aby si vymenili skúsenosti a informácie o populáciách veľkých šeliem a diskutovali o spôsoboch, ako možno zlepšiť naše spolunažívanie s týmito fascinujúcimi tvormi na cezhraničnom slovensko-maďarskom území.
Počas stretnutia zaznelo až 13 odborných prezentácií, ktoré sa zameriavali na aktuálny stav a výzvy ochrany veľkých šeliem. Účastníci mali tiež možnosť vidieť predbežné výsledky projektu LECA a zúčastniť sa exkurzie na farmu Faluhely Major v Mátranovaku. Táto exkurzia ponúkla praktické ukážky preventívnych opatrení, vrátane využívania pastierskych psov, a poskytla príklady dobrej praxe z terénu.
Význam veľkých šeliem v Karpatoch
Veľké šelmy, ako sú rysy, vlky a medvede, sú kľúčovými zložkami lesných ekosystémov Karpát. Tento región je domovom jednej z najpočetnejších pôvodných populácií týchto druhov v Európe. Ich dlhodobá životaschopnosť je však ohrozená ľudskými aktivitami, ako sú pytliactvo, kolízie s dopravnými prostriedkami a ničenie ich prirodzených biotopov. V posledných rokoch sa navyše zvýšil počet konfliktov medzi ľuďmi a veľkými šelmami.
Projekt LECA: Pre lepšiu budúcnosť veľkých šeliem
Projekt LECA prináša systematický a účinný prístup k monitorovaniu veľkých šeliem. Zapája miestnych expertov a poskytuje aktuálne informácie o stave populácií. Cieľom je navrhnúť účinné opatrenia na predchádzanie konfliktov a podporu zdravej populačnej štruktúry týchto druhov. Aby boli opatrenia účinné, je nevyhnutná koordinácia vedecky podloženého manažmentu a ochrany vo všetkých karpatských krajinách. To si vyžaduje dôsledný a efektívny cezhraničný monitoring a zavedenie vhodných preventívnych opatrení.
Pilotné územie Slovenský Kras a severomaďarské pohorie
Jedným z kľúčových cezhraničných území projektu LECA je oblasť Slovenského Krasu a severomaďarských pohorí, kde rys ostrovid hrá významnú úlohu. Tieto oblasti slúžia ako pilotné miesta pre testovanie a implementáciu ochranných opatrení.
Stretnutie v Parád bolo významným krokom k lepšiemu pochopeniu a ochrane veľkých šeliem v Karpatoch. Spoločne môžeme pracovať na tom, aby tieto majestátne tvory mohli naďalej prosperovať a aby sme minimalizovali konflikty medzi nimi a ľuďmi. Projekty ako LECA sú kľúčom k udržateľnej budúcnosti pre naše lesy a ich obyvateľov.