Voda a podnikanie: S firmami sme diskutovali o zodpovednom prístupe k vode

Pridané dňa: 1. 3. 2024
Autor: Michaela Domanová

Voda je kľúčová. Okrem toho, že je nevyhnutná pre život na Zemi, je zároveň najvzácnejším zdrojom aj pre firmy a biznisový svet. Aj preto považujeme vo WWF udržateľnosť spravovania vodných zdrojov za tému, ktorú musíme riešiť spoločne. Zorganizovali sme preto seminár, na ktorom sme o tejto téme diskutovali so zástupcami firiem. 

Vo štvrtok 15. februára 2024 sme na palube lode Sundeck usporiadali stretnutie s názvom Voda a podnikanie: Udržateľné spravovanie vodných zdrojov pri podnikaní. Priamo na Dunaji sa tak zišli odborníci z WWF Slovensko s predstaviteľmi rôznych firiem, podnikajúcich v odvetviach náročných na spotrebu vody. Medzi účastníkmi nechýbali ani zástupcovia kľúčových spoločností v tomto odvetví, ako sú Denkstatt Slovensko, Coca Cola, Billa, Budiš, KPMG, EY a ďalších. 

Vodné systémy sú v ohrození

Vodou a jej ochranou sa WWF zaoberá na medzinárodnej úrovni. Preto v rámci seminára vystúpilo hneď niekoľko expertov z našich radov. Ako prvá sa mikrofónu ujala Emöke Györfi, regionálna manažérka WWF pre strednú a východnú Európu, ktorá má roky praxe v oblasti obnovy riek a mokradí. Dlhoročné skúsenosti vo svojej práci prepája s know-how v udržateľnej transformácii firiem. 

Vo svojej prezentácii sa Emöke odvolávala najmä na novú štúdiu z dielne WWF High cost of cheap water, ktorá, okrem iného, upozorňuje na kritický stav vodných ekosystémov. Podľa správy svet len od roku 1970 prišiel o tretinu mokradí a populácie sladkovodných voľne žijúcich živočíchov klesli o neuveriteľných 83 %. Odborníci bijú na poplach, že vzhľadom na drastický úbytok sladkovodnej biodiverzity naliehavo potrebujeme zlepšiť spoluprácu medzi jednotlivými sektormi pri riešení výziev v oblasti vody. Aj  Emöke preto vyzdvihla fakt, že voda ako spoločný zdroj sa dá riešiť len vzájomným spojením síl

Okrem Emöke sa publiku predstavila aj Isabel Meza, ktorá je expertkou WWF pre vodné riziká. Isabela definovala hlavné hrozby, ale aj príležitosti, s ktorými sa môžu firmy pri hospodárení s vodnými zdrojmi stretnúť. Pozornosť zúčastnených upriamila aj na nástroj zvaný Water Risk FilterIde o bezplatný online nástroj, ktorý dokáže pomôcť spoločnostiam a investorom identifikovať riziká a príležitosti v rámci ich priamych činností, hodnotového reťazca a investícií. To následne pomáha firmám lepšie si stanoviť priority, na čo a kam zamerať svoje podnikové opatrenia,” uviedla Isabel. 

5 krokov k lepšiemu hospodáreniu s vodou

Pozvanie na seminár prijali aj predstavitelia firmy Denkstatt Slovensko, ktorá poskytuje poradenstvo v oblasti udržateľnosti v strednej a juhovýchodnej Európe. Vodné zdroje predstavujú jeden z 10 aspektov udržateľnosti podľa smernice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive),” vysvetlila konzultantka Iva Tahy, ktorá prišla na podujatie nielen ako poslucháčka, ale aj ako prezentujúca. Svoj výklad upriamila na to, ako pracovať s dátami a predstavila tiež požiadavky na reporting podľa nového nariadenia Európskej únie. 

Na jej prednášku nadviazala kolegyňa Karin Hrnčiarová, ktorá sa venovala už konkrétnym krokom, ktoré by mali firmy absolvovať na ceste za efektívnejším hospodárením s vodou. Tými podľa odborníčiek z Denkstatt Slovensko sú: 

  1. analýza súčasného stavu firmy  (ako spoločnosť využíva vodu, identifikácia rizikových oblastí, zber údajov, field review,…)
  2. efektívne využívanie vody vo vlastnej prevádzke (monitorovanie procesov)
  3. voda v dodávateľskom reťazci (analýza vodnej stopy, hodnotenie miestnych vplyvov)
  4. komunikácia so zainteresovanými stranami (kto sú zainteresované strany, pozrieť sa na problém v povodí spoločne)
  5. príprava vodnej stratégie (stanoviť ciele, urobiť akčný plán)

Mokraď uprostred výrobného závodu

Od teoretickej roviny sme sa počas seminára dostali aj k príkladom dobrej praxe. O pozitívnych zmenách svojho prístupu k vodným zdrojom porozprával zástupca firmy Coca Cola Ladislav Jelen. Spoločnosť realizuje vodozádržné opatrenia, hľadá spôsoby na adaptáciu na zmenu klímy, vďaka podpore z The Coca-Cola Foundation vytvorila pre svoj výrobný závod v Prahe mokraď a dokázala tiež znížiť množstvo vody na výrobu 1 litra nápoja. 

Spolupráce, ktoré pomáhajú

WWF aktívne spolupracuje s podnikmi, ktoré zdieľajú rovnako vysoké štandardy v oblasti životného prostredia, udržateľnosti a ľudských práv a zaväzujú sa ich dodržiavať svojím konaním. S firmami uzatvára spolupráce na rôznych úrovniach. 

Najvzácnejší typ spolupráce, aký vo WWF vnímame, je partnerstvo. So spoločnosťou sa dohodneme na tzv. transformačnom elemente. V realite to znamená, že firma prijme záväzok, ktorý výrazne pomôže životnému prostrediu a WWF sa snaží v tomto záväzku pomôcť. Druhý spôsob spolupráce sú projekty. Keď sa niektorej firme páči téma, na ktorej pracujeme, môže priamo podporiť konkrétny projekt. Poslednou a najbežnejšou formou podpory je filantropia. Môže ísť napríklad o príspevok 2% z daní alebo aj dobrovoľný príspevok na našu prácu,”  povedala Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko, s tým, že mnohé úspešné spolupráce sú už ukončené, ďalšie sú v procese realizácie a nové sú vždy vítané. 

Sme otvorení rôznym možnostiam spolupráce s firmami – od výsadby stromov popri riekach, cez rôzne revitalizácie, až po odstraňovanie nepotrebných a škodlivých bariér na vodných tokoch,” uzatvorila Martina Paulíková, manažérka WWF pre ochranu vôd. 

Zaujíma aj vás, ako môže vaša firma zmierniť riziká spojené s využívaním vodných zdrojov? Alebo ako by mohla byť vaša firma inak nápomocná? Ozvite sa nám na: zsedlakova@wwfsk.org.