WWF Slovensko spolu s 25 organizáciami a skupinou bývalých zamestnancov Štátnej ochrany prírody vyzvali Ministerstvo životného prostredia a poslancov Národnej rady, aby prestali oslabovať zákon o ochrane prírody a krajiny. Spoločne tak poukazujeme na to, že sa na Slovensku degraduje zákon o ochrane prírody a krajiny na bezvýznamný dokument. Za posledný rok prešiel tento zákon štyrmi oslabujúcimi novelami a v parlamente aktuálne čakajú na schválenie ďalšie dve. Všetky tieto zmeny sa dejú neodborne a chaoticky a zásadným spôsobom znižujú ochranu prírody.

Spoločná výzva environmentálnych organizácií
Zákon o ochrane prírody a krajiny je jedným zo základných pilierov ochrany životného prostredia v slovenskej legislatíve. Myslíme si, že od nástupu novej vlády dochádza kontinuálne k ničeniu systému ochrany prírody na Slovensku. Jedným z najzávažnejších problémov sú práve zmeny, ktorými pravidelne prechádza zákon o ochrane prírody a krajiny. Novelizovaný bol už štyrikrát a v parlamente sú momentálne v rámci najbližšej schôdze predložené ďalšie dve problematické novely.
„Sledujeme, ako miznú porasty mimo lesov rapídnou rýchlosťou, zjednodušili sa výruby v mestách, dobrovoľná stráž prírody je v podstate znefunkčnená, hrozí, že vzácne druhy nebude mať na niektorých miestach kto ochrániť pred vyrušovaním počas vyvedenia mláďat. Radikálne sa obmedzila možnosť ovplyvniť alebo zastaviť stavebné projekty v chránených územiach. To je len začiatok. Teraz máme na stole ďalšie dve novely, kde nás jedna vráti do problémov, ktoré boli s praktickou ochranou národných parkov pred začatím ich reformy a druhá navrhuje takmer tri desiatky zmien, ktoré systematicky oslabujú zákon,” povedala riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.
Jednou z noviel zákona, ktoré sú aktuálne v parlamente, predložila skupina poslancov na čele s Rudolfom Huliakom. V nej sa navrhuje, aby sa štátne pozemky spravované národnými parkami previedli na organizácie, ktorých cieľom nie je ochrana prírody. To by podľa nás ochranárov vrátilo národné parky späť do situácie pred ich reformou, kedy sa v nich masívne ťažilo drevo a ochrana prírody neustále narážala na rôzne kompetenčné spory a bariéry. Vrátili by sme sa do stavu, kedy výkon ochrany prírody u nás patril medzi najslabšie v Európe a často bol len na oko.
Druhú novelu, ktorú predstavil štátny tajomník Filip Kuffa evidentne pripravilo Ministerstvo životného prostredia, aj keď ju predložili poslanci Adam Lučanský, Milan Garaj a Dagmar Kramplová z poslaneckého klubu SNS. Táto novela obsahuje až 29 zmien, no ich celkový počet nemusí byť konečný, pretože štátny tajomník avizoval ich ďalšie doplnenie a to priamo počas prerokovania novely zákona v parlamente cez pozmeňovacie návrhy.
Spolu s ďalšími environmentálnymi organizáciami a bývalími zamestnancami Štátnej ochrany prírody v spoločnom liste vyzývame Ministerstvo životného prostredia a poslancov parlamentu, aby zastavili ďalšie oslabovanie zákona o ochrane prírody, a aby stiahli sporné novely z rokovania

VÝZVA: Prestaňte oslabovať zákon o ochrane prírody a krajiny!
Všetci sme hrdí na prírodné bohatstvo Slovenska, no ak ho chceme zachovať pre budúce generácie, musíme ho dôsledne chrániť. Hlavným nástrojom, ktorý k tomu už od roku 1955 máme, je zákon o ochrane prírody a krajiny. Za posledný rok však tento kľúčový zákon prešiel viacerými zásadnými legislatívnymi zmenami, ktoré ho, žiaľ, výrazne oslabili.
Negatívne dôsledky týchto zmien pociťujeme v lesoch, národných parkoch, ale aj v mestách. Vyjadrujeme preto vážne znepokojenie nad týmto nesystémovým prístupom a odmietame bezohľadné devastovanie prírody. Zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny sa dnes novelizuje viac-menej na počkanie. Robí sa to bez verejnej a odbornej diskusie, bez komplexného posúdenia dopadov na prírodu, bez ekonomických analýz a predovšetkým bez ohľadu na benefity pre všetkých občanov, hlavne na kvalitu ich života a zdravie.
Viac informácií
Celý text výzvy nájdete na stiahnutie na tomto linku: Výzva pre MŽP a NRSR
Celý text tlačovej správy nájdete v našej sekcii Tlačové správy.
Podrobnejšie vysvetlenie problematiky nájdete na stiahnutie na tomto linku: Výzva – Podrobné vysvetlenie
Podpísaní (organizácie a iniciatívy):
● Zelená väčšina
● My Sme Les
● SOS/Birdlife
● WWF Slovensko
● Nadácia Aevis
● Znepokojené matky
● Greenpeace Slovensko
● Cyklokuchyňa
● Centrum environmentálnych aktivít
● Nadácia Ekopolis
● OZ Nádej pre Sad Janka Kráľa
● SOSNA o.z.
● CEEV Živica
● VIA IURIS
● o.z. Prales
● Inštitút ochrany prírody
● CEPTA, o. z.
● Slovenský ochranársky snem
● Iniciatíva Bratislava otvorene
● ZO 6 SZOPK
● Občianske spoločenstvo
● Ursia o.z.
● o. z. Chceme zdravú krajinu
● eDeN v meste, o. z.
● Združenie Slatinka
● Klimatická koalícia
Bývalí štátni ochranári:
● Dušan Karaska, odvolaný generálny riaditeľ ŠOP SR
● Gabriela Kalašová, odvolaná riaditeľka Správy NP Malá Fatra
● Eduard Apfel, odvolaný riaditeľ Správy NP Veľká Fatra
● Milan Olekšák, odvolaný riaditeľ Správy NP Slovenský kras
● Pavol Majko, odvolaný riaditeľ TANAP
● Beňadik Machciník, odvolaný riaditeľ CHKO Strážovské vrchy
● Tomáš Olšovský, odvolaný riaditeľ CHKO Záhorie
● Ján Korňan, odvolaný riaditeľ CHKO Kysuce
● Michal Kalaš, odchod na vlastnú žiadosť, Správa NP Malá Fatra, zoológ a dlhoročný riaditeľ
Správy NP Malá Fatra
● Veronika Straková, prepustená referentka pre medzinárodné dohovory a manažérka pre
rozvoj NP Slovenský kras
● Peter Mihuc, odchod dohodou Správa NP Slovenský kras, strážca
● Slavomíra Mihucová, odchod dohodou Správa NP Slovenský kras, krajinárka