Pridané dňa 03.04.2023
Firmy zohrávajú v boji proti klimatickým zmenám a strate biodiverzity kľúčovú rolu. Verejne kótované spoločnosti sú zodpovedné za približne 40 % všetkých emisií, ktoré zapríčiňujú globálne otepľovanie1. Značná časť toho sa pripisuje potravinárskemu priemyslu, pretože následkom poľnohospodárskych a akvakultúrnych praktík2 hrozí vyhynutie 22 900 ohrozeným druhom z celkového počtu 42 100. Finančný sektor nevedomky financuje ničenie prírodných systémov, od ktorých je sám závislý. Napriek tomu je to práve súkromný sektor, ktorý zároveň môže byť tou hnacou silou, ktorá nás povedie smerom k ekonomike založenej na uhlíkovej neutralite a podpore prírody.
Aby organizácia WWF (Svetový fond na ochranu prírody) na tejto ceste firmám pomohla, vytvorila digitálne informačné centrum pre udržateľné podnikateľské riešenia v strednej a východnej Európe. Táto platforma sa volá The Future of Business(Budúcnosť podnikania) a je verejne dostupná všetkým zainteresovaným stranám: od vedúcich predstaviteľov spoločností, inovátorov zo startupov, zvolených funkcionárov až po odborníkov na udržateľnosť a ochranu prírody. Podnikateľskému sektoru poskytne užitočné informácie o najnovších spoľahlivých postupoch v oblasti udržateľnosti pre vybrané odvetvia. Centrum momentálne zahŕňa tri rôzne médiá: podcasty, videá a články. Prvá séria podcastu The Future of Businessvznikla s podporou spoločnosti VELUX, výrobcu strešných okien. Okrem toho plánuje environmentálna organizácia usporiadať podujatia pre konkrétne sektory, kde sa účastníci budú môcť deliť o znalosti a skúsenosti, ako aj vytvoriť virtuálnu knižnicu s vedeckými správami a praktickými pokynmi.
„Platformu The Future of Business sme vytvorili, aby bolo možné preskúmať, ako by mohla vyzerať budúcnosť nášho regiónu a ako ju formovať v prospech ľudí a prírody. Naším cieľom je podnietiť k dôležitej diskusii o tom, prečo sa oplatí dbať na udržateľnosť,“ prezradil Péter Baráth, regionálny riaditeľ pre marketing a partnerstvá vo WWF-CEE. „Navrhli sme ju pre tých, ktorí sa úprimne snažia prispieť k zmene a mať pozitívny vplyv na podnikateľský sektor aj planétu.“
Platforma sa na začiatok bude venovať piatim témam: klimatickému líderstvu, manažmentu vôd a lesov, ako aj finančným a potravinovým systémom. Prvá epizóda podcastu s názvom 1.5°C Emission Possible:How businesses can drive the transition towards a net-zero economy (Realizovateľné emisné scenáre pre udržanie oteplenia o 1,5 °C : Ako firmy môžu pomôcť s prechodom na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku) sa zameriava na klimatické líderstvo firiem a je už dostupná v digitálnom informačnom centre, ako aj v službách Podcasty Google, Apple Podcasts a Spotify. Na diskusii sa zúčastnili:
- Irene Lucius – vedkyňa WWF so špecializáciou na ochranu prírody s viac ako 30-ročnými skúsenosťami;
- Lubomila Jordanova – zakladateľka oceňovanej platformy Plan A, ktorá sa zameriava na dekarbonizáciu za pomoci vedy a umelej inteligencie;
- Adam Ambrozik – zástupca podnikateľského sektora, Senior Public Affairs Manager v spoločnosti VELUX.
„Firmy by si mali uvedomiť, že udržateľnosť nie je len doplnková aktivita. Naopak, je to niečo, čo musí byť pevne začlenené do všetkých možných aspektov ich existencie. Udržateľnosť sa netýka len environmentálnej stránky tejto problematiky, ale závisí od nej aj prežitie a dlhovekosť samotnej firmy,“ poznamenáva Lubomila Jordanova, zakladateľka a výkonná riaditeľka platformy Plan A. „Investori sa postupne začínajú zaujímať o environmentálne, sociálne a riadiace faktory (ESG). Existuje mnoho dôkazov, podľa ktorých majú spoločnosti, ktoré fungujú v súlade s týmito kritériami, lepšiu schopnosť reagovať na prudké zmeny. Je fakt, že v súčasnosti čelíme jednej kríze za druhou, čo sa stalo kľúčovým faktorom v rozhodovaní o tom, kam investovať financie.“
„Stavebný sektor je zodpovedný za 37 % svetových emisií CO2. Nepochybne to nasvedčuje, že treba bezodkladne konať. Aby sa nám podarilo splniť ciele Parížskej dohody, musíme dekarbonizovať celý sektor a stavať udržateľné, zdravé a cenovo dostupné budovy,“ hovorí Adam Ambrozik, Senior Public Affairs Manager v spoločnosti VELUX pre strednú a východnú Európu. „VELUX je súčasťou tejto zmeny. Naša stratégia v oblasti udržateľnosti pokrýva všetky aspekty nášho podnikania vrátane hodnotového reťazca. Veríme, že s takýmto komplexným prístupom naozaj dokážeme efektívne zredukovať svoje emisie a prispieť k naplneniu cieľov Parížskej dohody.“
„Všetky firmy sú intenzívne nabádané k tomu, aby sa maximálnym možným spôsobom snažili znížiť emisie v rámci svojho fungovania aj dodávateľského reťazca. Spoločnosti investujú do zdravia ekosystémov, komunity podnecujú inovácie a príroda začína byť konečne vnímaná ako základný prvok tejto rovnice. Presne tak si predstavujem budúcnosť podnikania v našom regióne a aj za jeho hranicami,“ hovorí Irene Lucius, regionálna riaditeľka pre ochranu prírody vo WWF CEE pre strednú a východnú Európu.
Projekt The Future of Business je doplnková aktivita v rámci partnerstva medzi WWF a spoločnosťou VELUX, ktorého cieľom je inšpirovať firmy v strednej a východnej Európe, aby konali v prospech planéty. WWF a skupina VELUX v septembri 2020 odštartovali ambiciózne dvadsaťročné partnerstvo, v rámci ktorého sa spoločnosť zaviazala prevziať zodpovednosť za svoje minulé aj budúce emisie. Táto inovatívna spolupráca sa zameriava na ochranu a obnovu lesov prostredníctvom niekoľkých projektov na celom svete. Súčasne je jej cieľom podporovať biodiverzitu a zlepšovať životné podmienky miestnych komunít.
KONIEC
Kontaktné údaje: Péter Baráth, regionálny riaditeľ pre marketing a partnerstvá, pbarath@wwfcee.org, +36 70 9538035
Zdroje informácií
- Insights 6: Listed Company Emissions, Generation Investment Management, 2021
- IUCN Red List of Threatened Species (Červený zoznam ohrozených druhov Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov):https://www.iucnredlist.org/#
O WWF
WWF je jednou z najväčších a najskúsenejších nezávislých organizácií zameraných na ochranu prírody na svete. Má vyše 5 miliónov podporovateľov a globálnu sieť aktívnu vo viac ako 100 krajinách. Cieľom WWF je zastaviť zhoršovanie stavu prirodzeného prostredia planéty a vytvoriť budúcnosť, kde budú ľudia žiť v harmónii s prírodou. V rámci toho sa orientuje na ochranu svetovej biologickej diverzity, presadzovanie udržateľného využívania obnoviteľných prírodných zdrojov a propagáciu znižovania znečisťovania a neuvedomelej spotreby.
WWF CEE ako člen globálnej siete WWF pomáha šíriť ciele WWF v siedmich krajinách strednej a juhovýchodnej Európy a v rámci dunajsko-karpatského ekoregiónu. Medzi členské organizácie patria WWF-Ukrajina, WWF-Bulharsko, WWF-Maďarsko, WWF-Rumunsko a WWF-Slovensko.www.wwfcee.org
O skupine VELUX
Skupina VELUX už takmer 80 rokov vytvára lepšie životné podmienky pre ľudí na celom svete a cez strechy prináša do interiéru množstvo denného svetla a čerstvého vzduchu. Portfólio produktov zahŕňa strešné okná a modulárne svetlíky, ozdobné žalúzie, tieniace produkty a rolety, ako aj montážne doplnky a inteligentné riešenia do domácnosti. Tieto produkty pomáhajú zachovávať zdravé a udržateľné vnútorné prostredie, ktoré je príjemné na prácu či vzdelávanie aj hru a oddych. Skupina funguje po celom svete – s obchodným zastúpením a výrobnými prevádzkami vo viac ako 40 krajinách a dokopy zamestnáva približne 11 500 zamestnancov. Skupinu VELUX vlastní VKR Holding A/S, spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorú majú vo výlučnom vlastníctve neziskové charitatívne nadácie (VELUX FOUNDATIONS) a rodinní príslušníci. V roku 2019 spoločnosť VKR Holding dosiahla celkové príjmy vo výške 2,9 miliardy eur a nadácie VELUX FOUNDATIONS darovali 178 miliónov eur v dobročinných grantoch. www.velux.sk.