Zahájili sme sezónu sadenia: Bratislavské Mestské lesy sa rozrástli o takmer 2 000 stromov 

Pridané dňa: 15. 11. 2024
Autor: Michaela Domanová

Svahy bratislavských Mestských lesov pokrylo množstvo malých sadeničiek. Spolu s miestnymi lesníkmi a niekoľkými desiatkami dobrovoľníkov sme v lokalite Prostredný vŕšok nad Račou zasadili 1 900 mladých bukov, dubov, javorov, čerešní či hrušiek. Na ploche, ktorú zničil požiar, sme tak spoločnými silami vytvorili nový základ pre budúci zmiešaný les odolnejší voči klimatickým výzvam.

Keď sa dni skracujú a lístie farebne oživí krajinu, nastáva ideálny čas na výsadbu rôznych rastlín a drevín. Hoci by sa mohlo zdať, že jar je tým najvhodnejším obdobím na sadenie stromov, nie je to celkom tak. Pre mnohé druhy je to práve jeseň, kedy sa môžu najlepšie zakoreniť a pripraviť sa na svoj budúci rast. Hneď v prvý novembrový týždeň preto zamestnanci WWF Slovensko v spolupráci s Mestskými lesmi v Bratislave a občianske združenie Prakoreň zorganizovali veľkú brigádu. Do výsadby sa pustilo viac ako 30 dobrovoľníkov zo spoločnosti KPMG a pomocnú ruku prišlo podať aj niekoľko zanietených študentov z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.

Jesenného sadenia v lokalite Prostredný vŕšok sa zúčastnilo približne 30 dobrovoľníkov z firmy KPMG, niekoľko študentov z PRIF UK, zamestnanci organizácií Mestské lesy Bratislava, OZ Prakoreň a WWF Slovensko. Foto: WWF Slovensko

Náročný rok pre Mestské lesy

Lokalita Prostredný vŕšok, do ktorej úprav sme sa spoločne pustili, patrí pod správu Mestských lesov Bratislava. Príspevková organizácia mesta spravuje približne 3 300 hektárov lesných pozemkov, o ktoré sa už tri desiatky rokov snaží starať prírode blízkym spôsobom. Tunajšia lesná pôda slúži viacerým účelom, no aj podľa lesníkov je pre danú oblasť najkľúčovejša rekreačná funkcia lesa. Všetky hospodárske opatrenia sú preto na území vykonávané tak, aby mohlo slúžiť predovšetkým obyvateľom a miestnym komunitám. Lokalita je tiež pravidelne obohacovaná o mostíky, lavičky, altánky a ďalší rekreačný mobiliár, ktorý má ľuďom spríjemniť pobyt v prírode.

Posledná sezóna však bola mimoriadne náročná. Po snežnej kalamite na prelome rokov 2023 a 2024 nasledovalo dlhšie obdobie sucha a po ňom prišiel požiar, aký tu podľa lesníkov nezažili minimálne 30 rokov. Aby toho nebolo málo, na jeseň oblasť zasa zasiahli extrémne zrážky a ničivá povodeň. Tento rok nás príroda vystavila veľkým skúškam. Snažíme sa preto robiť všetko pre to, aby sme lesy nielen obnovili, ale aj lepšie pripravili na výzvy budúcnosti, povedal lesník Matej Končír.

Mladé stromy sú pripravené na výsadbu. Vľavo sadeničky javorov či dubov, vpravo buky. Foto: WWF Slovensko

Výzvy lesného hospodárstva

V dnešnej dobe čelí lesné hospodárstvo rôznym výzvam najmä v dôsledku zmeny klímy a čoraz častejších extrémov počasia, ako sú veľké suchá, ničivé záplavy či veterné kalamity. Aj z tohto dôvodu sa WWF Slovensko spojilo s Mestskými lesmi v Bratislave. Jednou z našich vízií je pomáhať lesníkom a lesným hospodárom pripraviť sa na zmenu klímy. Sme veľmi radi, že s Mestskými lesmi sa nám darí rozvíjať tento druh spolupráce, povedal expert pre ochranu lesov WWF Michal Némethy a ozrejmil tak aj dôvod, ktorý smeroval k zorganizovaniu jesennej brigády v lesoch nad Račou. Cieľom bolo nielen obnoviť požiarom zničenú lokalitu, ale aj vytvoriť les, ktorý by bol celkovo odolnejší voči zmene klímy a extrémnemu počasiu.

Výsadba v plnom prúde. Foto: WWF Slovensko

Ako jedno účinných z riešení sa javí pestovanie zmiešaných lesov. Jednodruhové a jednoveké lesy majú obmedzenú schopnosť prispôsobiť sa extrémnym podmienkam, sú celkovo citlivejšie na klimatické zmeny. Naopak, zmiešané lesy, ktoré kombinujú rozličné druhy stromov v rôznych vekových kategóriách, prinášajú hneď niekoľko výhod – pomáhajú zlepšovať pôdnu štruktúru, podporujú biodiverzitu a zvyšujú stabilitu lesného ekosystému, vysvetľuje ekológ WWF s tým, že práve z týchto dôvodov je prioritou podporiť v porastoch aj menej zastúpené dreviny.

Máme projekt, v rámci ktorého sa okrem tejto výsadby bude upravovať i štruktúra porastu tak, aby bol viac heterogénny, lepšie pripravený na zmenu klímy. Keď je v poraste viac druhov drevín v etážach rôzneho veku tak v prípade že niektorá drevina, alebo etáž odumrie (napríklad vplyvom extrémneho sucha alebo veternej kalamity), nahradí ju lepšie adaptovaná drevina resp. ďalšia generácia a netreba začínať tak povediac od nuly. Les sa tak stane odolnejším a adaptabilnejším na rôzne výzvy. Navyše, máme istotu že budú kontinuálne zabezpečené aj iné funkcie lesa. Bude schopný ďalej zadržiavať vodu, poskytnúť bezpečný priestor pre relax obyvateľov, životný priestor pre väčšie množstvo organizmov, no zachová sa aj produkčná funkcia, objasnil odborník Michal Némethy. 

Každá sadenička bola strasostlivo vložená do pôdy. Gro tvorili buky, ktoré prirodzene patria do tohto prostredia. Pomedzi ne sa ďalej dosádzali iné druhy stromov, aby sa budúci les lepšie dokázal prispôsobovať zmenám klímy. Foto: WWF Slovensko

Bez dobrovoľníkov by to nešlo

Vďaka spoločnej iniciatíve viacerých organizácií sa lokalita nad Račou napokon rozrástla o takmer 2000 stromov rôznych druhov. Popri percentuálne najviac zastúpenom buku tu budú rásť aj duby, javory, čerešne či hrušky. „Zvolili sme pestré zloženie druhov, ktoré napodobňuje prirodzenú lesnú štruktúru a zvyšuje odolnosť lesa voči vplyvom zmeny klímy,“ dodal expert.

Dobrovoľníci odviedli kus skvelej práce. Foto: WWF Slovensko

Po vysadení bolo treba vrch stromčekov ešte ošetriť špeciálnym náterom. Prípravok na prírodnej báze obsahuje arómy, ktoré odpudzujú hladnú zver. Foto: WWF Slovensko

WWF už tradične organizuje jesenné výsadby s firmami, ktorým záleží na dobrom stave a budúcnosti životného prostredia. Takou je aj spoločnosť KPMG, ktorej zamestnanci venovali svoj čas a energiu v prospech obnovy lesa. Pre mnohých z nich pritom nejde o prvú takúto skúsenosť. Viacerí sa už zúčastnili podobných aktivít s WWF Slovensko.

Sme veľmi radi, že sa k nám každý rok opakovane pridávajú firmy, ktoré chcú pomôcť, a ozývajú sa nám aj noví záujemcovia. Ide o skvelý príklad toho, ako môže spolupráca s firemným sektorom prispieť k pozitívnej zmene. Spoločné dobrovoľnícke aktivity posilňujú vzťah k prírode, prehlbujú kolektívnu zodpovednosť a dávajú každému možnosť prispieť k zlepšeniu nášho životného prostredia. Cenná je pre nás nielen pozitívna spätná väzba, ale aj diskusia o témach ochrany prírody s jednotlivými účastníkmi výsadieb. To nám dáva signál, že aktívna ochrana prírody a snaha o jej zveľadenie je pre ľudí dôležitá téma, uzavrela s úsmevom Zuzana Sedláková, manažérka WWF pre spoluprácu a rozvoj vzťahov.

Spoločnými silami sa nám napokon podarilo lokalitu, ktorú zasiahol ničivý požiar, oživiť o takmer 2 000  sadeničiek mladých stromov. Foto: WWF Slovensko