Zimné mesiace prinášajú jedinečnú príležitosť na sledovanie veľkých šeliem. Práve v tomto období sa vďaka snehu stávajú ich stopy viditeľnejšími, čo uľahčuje zber dát o ich pohybe a správaní. WWF Slovensko sa v spolupráci s partnermi projektu ForestConnect tentoraz pustilo do monitoringu na území východného Slovenska. Ako to celé prebiehalo, čo skúmaním terénu sledujeme a prečo je táto aktivita dôležitá?
Zimný monitoring má svoj význam
Veľké šelmy sú kľúčové pre rovnováhu v prírode, ich prítomnosť indikuje zdravie ekosystému. Predátory ako rysy, vlky, medvede či mačky divé regulujú populácie raticovej zveri, znižujú riziko šírenia chorôb a prispievajú k zachovávaniu prírodnej rozmanitosti.
V rámci medzinárodného projektu ForestConnect sme preto odštartovali prvú fázu zberu údajov o tom, ako sa tieto šelmy presúvajú našou krajinou. Spolu s partnerskými organizáciami sa týmto spôsobom snažíme overiť, či a do akej miery je územie, v ktorom sa nachádza množstvo oplotených pasienkov a ciest, pre veľké šelmy priechodné. Zároveň sme zisťovali prítomnosť a rozmiestnenie skúmaných druhov živočíchov v sledovanom území.
Všetky stopy v snehu aj v blate sme zaznamenali, pomerali, zdokumentovali. Foto: WWF SK
Čo všetko monitoring odhalil?
Na akcii sa zúčastnilo približne 20 odborníkov vrátane strážcov prírody, zoológov, lesníkov, poľovníkov a ochranárov. Monitorované územie, kde sa predpokladá pohyb veľkých šeliem, bolo rozdelené na 39 transektov, z ktorých desať predstavovalo kritické migračné koridory pre voľne žijúce druhy.
Každý účastník prešiel trasu dlhú 10 až 15 kilometrov, počas ktorej zaznamenával všetky pobytové znaky šeliem, ako sú stopy, trus či iné dôkazy o ich prítomnosti. Údaje zozbierané počas tejto akcie budú doplnené záznamami z fotopascí nainštalovaných v teréne.
Monitorovanie v zimnom období je výnimočné, pretože stopy zvierat sú jasne viditeľné v snehu, čo umožňuje zhromaždiť cenné údaje o ich pohybe, správaní a priechodnosti krajiny. Našli sme stopy rysa, vlkov, medveďov, mačky divej, teda preukázala sa prezencia všetkých našich veľkých šeliem v tomto území. Potešujúci bol aj nález hlucháních stôp.
Stopa rysa. Foto: Branislav Tám
Čo nás ešte čaká?
Monitoring bude pokračovať v januári a februári, keď by mala byť snehová pokrývka trvalejšia. Kritické migračné koridory budeme pravidelne kontrolovať, aby sme overili ich priechodnosť. Tieto údaje sú kľúčové pre plánovanie ochranných opatrení, ktoré zabezpečia zachovanie prirodzenej konektivity území.
Ochrana veľkých šeliem je nevyhnutnou súčasťou udržiavania rovnováhy v prírode. Monitoring ich pohybu nám umožňuje lepšie pochopiť ich potreby a prispôsobiť ochranné opatrenia tak, aby zabezpečili ich prežitie v krajine, ktorú zdieľame.