Zregulovaná rieka Nitrica: Ako môžeme pomôcť zlepšiť jej stav?

Pridané dňa: 29. 3. 2024
Autor: Miroslav Očadlík

Stav slovenských riek sa v posledných rokoch dramaticky zhoršil. Svoj podiel viny na tom nesie rozsiahla regulácia, ktorá prebehla v druhej polovici minulého storočia. Tento proces zahŕňal neprirodzené vyrovnávanie tokov, výstavbu rôznych bariér a kanálov, ako aj spevňovanie brehov. Úpravám sa nevyhla ani rieka Nitrica, ktorej úseky sme nedávno navštívili. Zaujímalo nás, ako sa darí rieke dnes, aj ako by sme jej mohli pomôcť.

Nitrica je jednou z mnohých riek na Slovensku, do ktorých slobodného toku v minulom storočí  výrazne zasiahol človek. Tie najintenzívnejšie úpravy prebehli v 60. a 70. rokoch, kedy došlo aj k postaveniu Vodnej nádrže Nitrianske Rudno. Rieka bola skoro po celej svojej dĺžke napriamená, brehy opevnené a riečne ramená zasypané.

Akoby zázrakom ostal na rieke fragment neupraveného úseku v miestach, kde preteká Vestenickou bránou. Nečudo, že tento úsek so zachovalým pôvodným lužným lesom a tvarom koryta dnes tvorí prírodnú pamiatku.

Zvyšky pôvodného toku riečky Nitrica so zachovalým brehovým porastom a lužným lesom v severnom výbežku Podunajskej nížiny. Foto: Miroslav Očadlík

Ostrovčeky života, ktoré treba prepájať

Počas nášho výjazdu na lokality pri rieke Nitrica sme zistili, že na regulovanej a výrazne upravenej rieke sa nachádzajú ostrovčeky zachovalých úsekov, ktoré prekypujú biodiverzitou. Tieto miesta je však potrebné opätovne navzájom prepojiť, aby vodným obyvateľom, najmä rybám, poskytovali vhodné podmienky pre život a rozmnožovanie. Problematické sú pre ne predovšetkým rôzne bariéry, ktoré nedokážu prekonať.

Nie všetky bariéry na Nitrici je možné odstrániť úplne, niektoré stupne sa však môžu upraviť tak, aby stále plnili svoju funkciu a zároveň netvorili viac prekážku pre ryby. Bariéry, ktoré už stratili účel, by bolo vhodné po dohode a obhliadkach odstrániť úplne. Je to však detektívna práca. Mnohé stavby boli postavené bez technických plánov a v súčasnosti ich správca toku neeviduje ako vlastník. Je preto potrebné spätne dohľadávať záznamy o stavbách, napríklad aj na obecných úradoch.

Niektoré stavby už neplnia účel. Je však potrebné dôkladne preveriť ich možnosti spriechodnenia, prípadne odstránenia. Foto: Miroslav Očadlík

Ako nám môžete pomôcť vy?

Aby sme vedeli navrhnúť a realizovať správne opatrenia pre pomoc riekam, potrebujeme mať čo najlepší prehľad o stavbách, ktoré ich pretínajú. Bariéry na toku Nitrice, ale aj iných riek s podobným osudom, je preto potrebné čo najdôkladnejšie zmapovať. Budeme radi, ak nám v tom pomôžete. 

Zaznamenávať bariéry nielen na riečke Nitrici, ale na rôznych tokoch vo vašej blízkosti, môžete úplne jednoducho. Stačí vám na to aplikácia Amber Barrier Tracker, ktorú si pohodlne viete stiahnuť aj na našej stránke.

– Rieka Nitrica pramení v Strážovských vrchoch, kde vo svojej vrchnej časti vytvára prírodnú pamiatku prielom Nitrice.

– Ďalej vteká do Hornonitrianskej kotliny a v Partizánskom sa vlieva do Nitry.

– Rieku zvyknú miestni nazývať aj Belanka alebo Belianka (podľa obce Valaská Belá).