Pridané dňa 16.10.2023
- Viete, čo dnes budete jesť? Mnohí ľudia vo svete nie. To, či vôbec budeme mať niečo na tanieri, je vo veľkej miere ovplyvnené stavom riek a vodných tokov, ktoré v súčasnosti čelia vážnym nástrahám.
- Na úzke prepojenia medzi prehlbujúcou sa vodnou krízou a potravinovou neistotou upozorňuje aj WWF (Svetový fond na ochranu prírody).
- Pri príležitosti dnešného Svetového dňa potravín WWF tiež vyzýva podniky a firmy, aby sa pridali k transformácii potravinárskeho priemyslu prijatím Princípov pre trvalo udržateľné potravinové systémy.
Odborníci varujú, že ak bezodkladne nezmeníme prístup k hospodáreniu s vodou, riskujeme kvalitu a dostupnosť jedla, ako aj celkové zdravie planéty! Spôsob, akým vyrábame potraviny sa totiž výrazne podieľa na stave životného prostredia, zmene klímy, ničení biotopov a masívnom vymieraní druhov. V štúdii The High Cost of Cheap Water sa uvádza, že od roku 1970 svet prišiel o tretinu mokradí a populácie sladkovodných voľne žijúcich živočíchov klesli o neuveriteľných 83 %. Všetko so všetkým súvisí. „Vodu a potraviny musíme riešiť spoločne. Nemôžeme nakŕmiť rastúcu svetovú populáciu bez vyriešenia vodnej krízy,“ uviedol expert WWF na ochranu vôd Stuart Orr.
Potravinová neistota sa dotýka čoraz väčšieho počtu ľudí vo svete. Tento stav majú do veľkej miery na svedomí práve neudržateľné postupy pri produkcii potravín. Podľa údajov Svetovej banky sa viac ako 70% sladkej vody spotrebúva na poľnohospodárske účely. „Je to najmä nadmerné čerpanie vody na zavlažovanie plodín, používanie neúmerného množstva hnojív, zaberanie veľkých plôch pôdy. Rieky a jazerá vysychajú, zvyšuje sa znečistenie, negatívny dopad vidno aj na rybolove. Naliehavo potrebujeme zvrátiť túto situáciu, pretože zdravé sladkovodné ekosystémy sú kľúčové pre život človeka,“ apeluje Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.
Podľa odborníkov je potrebné bezodkladne prijať opatrenia v celom systéme potravinového reťazca. S cieľom podporiť maloobchodníkov, spracovateľov a výrobcov potravín na ich ceste k udržateľnosti vytvorili špecialisti z WWF Princípy pre trvalo udržateľné potravinové systémy v strednej Európe. Dokument má za úlohu priniesť praktické usmernenia týkajúce sa klímy, potravinového odpadu, obalov, poľnohospodárstva, odlesňovania, rybolovu a stravovania.
.png)
O WWF
WWF (Svetový fond na ochranu prírody) je najväčšou nezávislou organizáciou na ochranu prírody na svete. WWF sa systematicky venuje ochrane prírody a udržateľnému rozvoju, pracuje na ochrane voľne žijúcich živočíchov, lesov, oceánov a sladkovodných ekosystémov a sústreďuje sa na hlavné príčiny straty biodiverzity, vrátane spôsobu výroby energie a potravín, potrebu transformácie ekonomiky, ozelenenia investícií a udržateľného využitia prírodných zdrojov. WWF aktívne pôsobí v takmer 100 krajinách sveta na 6 kontinentoch. Na Slovensku pôsobí organizácia od roku 2014 a ako samostatná pobočka od roku 2019. Tím WWF Slovensko sa prioritne sústreďuje na tri oblasti – ochranu lesov, vôd a voľne žijúcich živočíchov. Poslaním WWF je tvoriť budúcnosť, kde ľudia žijú v harmónii s prírodou.
Kontakt pre médiá:
Michaela Domanová, PR & Media expert, WWF Slovensko
MT: +421 908 627 359 / Email: mdomanova@wwfsk.org / Web: wwfsk.org
Lenka Fryčová, programová manažérka pre udržateľnosť WWF Stredná a východná Európa
Tel: +420 602 750 309 / Email: lfrycova@wwfcee.org