Príbehy oslobodených riek ožívajú na námestí v Topoľčanoch

Pridané dňa: 18. 4. 2023
Autor: Michaela Domanová

Pridané dňa 18.04.2023

●  V sobotu 22. apríla 2023 si pripomíname Deň Zeme, ktorý má za cieľ upozorniť nás na krehkosť a zraniteľnosť našej krajiny a na dôležitosť zachovávania jednotlivých ekosystémov.

●  V týždni od 17. 4. – 24. 4. bude v Topoľčanoch na námestí umiestnená výstava WWF (Svetový fond na ochranu prírody) s názvom Živé rieky.

TOPOĽČANY – Slobodných riek je v Európe čoraz menej. Pri príležitosti Dňa Zeme bude v Topoľčanoch celý týždeň sprístupnená výstava fotografií Živé rieky. Ukazuje, akými spôsobmi my ľudia rieky meníme a ako sa im dnes vďaka projektom obnovy a najmä odstraňovania bariér snažíme vrátiť ich slobodu a zlepšovať ich stav. 

Foto: Búranie priehrady vo Fínsku. ©Mikko Nikkinen

Na exteriérovej výstave organizovanej v spolupráci s Galériou Topoľčany nájdete fotografie pred a po odstránení riečnych bariér v krajinách naprieč Európou – od Fínska, cez Litvu, Slovensko až po Francúzsko či Španielsko. Expozícia poukazuje na to, že rieka nie je len voda. “Prirodzené úseky riek sú plné života. Od mikroskopických organizmov po giganty. Od baktérií, jednobunkovcov, rias, machov, cievnatých rastlín, cez spektrum bezstavovcov až po stavovce – ryby a mihule ale aj cicavce, vtáky, obojživelníky, hady, ktoré sa pri vode vyskytujú a potrebujú ju k životu. Odstránenie nefunkčných a starých prekážok na riekach je najlepší spôsob spriechodnenia rieky. Na príkladoch európskych krajín výstava ukazuje, ako sa po odstránení starých a nevyužívaných priehrad a hatí do riek vracajú migrujúce druhy rýb,” hovorí Miroslav Očadlík, expert WWF Slovensko pre ochranu vôd. 

Výstava vznikla vďaka finančnej podpore WWF Living European Rivers grant (WWF Holandsko), projekt: Living Rivers Europe./Funded by WWF Living European Rivers grant (source: WWF Netherlands), projects:  Living Rivers Europe.

K odstraňovaniu bariér sa pridávajú ďalšie krajiny

Odstránenie nevyužívaných priehrad je najlepší spôsob spriechodnenia riek.  Z riek miznú nádrže plné sedimentov a vracajú sa do nich migrujúce druhy, obnovuje sa dynamika toku a rastie biodiverzita, teda rozmanitosť života v toku i na brehoch.

Podľa iniciatívy Dam Removal Europe bolo doteraz v Európe odstránených z riek vyše 6700 hatí a priehrad. Medzi krajiny, ktoré bariéry odstraňujú patrí Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Dánsko, Fínsko, Holandsko, Veľká Británia a ďalšie. Vo východnej Európe je priekopníkom Estónsko. Na Slovensku bola v roku 2020 odstránená väčšia hať na rieke Hučava v Podpoľaní. 

O WWF 

WWF (Svetový fond na ochranu prírody) je najväčšou nezávislou organizáciou na ochranu prírody na svete. WWF sa systematicky venuje ochrane prírody a udržateľnému rozvoju, pracuje na ochrane voľne žijúcich živočíchov, lesov, oceánov a sladkovodných ekosystémov a sústredí sa na hlavné príčiny straty biodiverzity, vrátane spôsobu výroby energie a potravín, potrebu transformácie ekonomiky, ozelenenia investícií a udržateľného využitia prírodných zdrojov. WWF aktívne pôsobí v takmer 100 krajinách sveta na 6 kontinentoch. Na Slovensku pôsobí organizácia od roku 2014 a ako samostatná pobočka od roku 2019. Tím WWF Slovensko sa prioritne sústreďuje na tri oblasti – ochranu lesov, vôd a voľne žijúcich živočíchov. Poslaním WWF je tvoriť budúcnosť, kde ľudia žijú v harmónii s prírodou.