Tretia úprava zákona v neprospech prírody za 12 mesiacov. Aké riziká predstavuje?

Pridané dňa: 24. 10. 2024
Autor: WWF SK
  • Poslanci Národnej rady SR sa v týchto dňoch zaoberajú poslaneckým návrhom novely zákona o ochrane prírody a krajiny. V priebehu 12 mesiacov pôjde už o jeho tretiu právnu úpravu, ktorá prináša ďalšie zásadné oslabenie ochrany prírody. 
  • Návrh, ktorý prešiel rokovaním Výboru pre poľnohospodárstvo a životné prostredie NR SR, môže mať ďalekosiahle negatívne dôsledky nielen pre prírodné prostredie, ale aj pre ľudí.
  • WWF Slovensko upozorňuje na riziká, ktoré novela prináša. 

Pomerne krátka a nevýrazná novela môže mať vážne následky. Prijatím tohto návrhu by sa zákon o ochrane prírody a krajiny stal paradoxne slabším ako zákon o lesoch. Takže zatiaľ čo v lese, ktorý nie je chráneným územím, by sme nemohli jazdiť autom, štvorkolkou či inými motorovými vozidlami mimo vyznačenej trasy, po vstupe do chráneného územia by to naopak bolo možné.

Likvidácia dobrovoľnej stráže prírody a zrušenie zákazov vjazdu do chránených území sú len dva zo závažných problémov tejto novely. Odborníci z WWF Slovensko pripravili prehľad jej možných vážnych následkov:

1. Paralyzovanie dobrovoľnej stráže ochrany prírody

Jedným z najzávažnejších aspektov predkladanej novely je v podstate likvidácia dobrovoľnej stráže prírody. Jej členovia sa zameriavajú na to, aby boli v chránených územiach dodržiavané zásadné pravidlá a v súčasnosti predstavujú veľkú pomoc pre svojich kolegov z radov profesionálov. Zároveň robia veľmi dôležitú osvetovú činnosť a environmentálnu výchovu priamo v teréne. Podľa znenia novely by však pôsobenie členov stráže prírody malo byť obmedzené iba na pozemky v ich využívaní alebo vlastníctve, prípadne s povolením vlastníka, čím sa táto funkcia stane prakticky odsúdenou na zánik. 

2. Zelená pre motorové vozidlá v chránených územiach

Novela tiež ráta so zrušením zákazu vjazdu motorových vozidiel do chránených území od druhého stupňa ochrany. To by umožnilo nekontrolovaný pohyb motocyklov, štvorkoliek, snežných skútrov a ďalších vozidiel v oblastiach európskeho a medzinárodného významu. V praxi to znamená ohrozenie vzácnych biotopov a druhov živočíchov, ktoré sú na tieto oblasti viazané. Prijatie novely by viedlo k oslabeniu ochrany prírody do takej miery, že by sa zákon o ochrane prírody stal slabším ako zákon o lesoch, čo je pre krajinu s bohatou biodiverzitou neprijateľné.

3. Ohrozenie bezpečnosti ľudí

Novela prináša aj ďalšie riziká, vrátane ohrozenia bezpečnosti ľudí, ktorí sa pohybujú v prírode. Či už ide o obyvateľov chránených oblastí, turistov alebo cyklistov. Predovšetkým motorové vozidlá mimo vyznačených trás by vytvárali prostredie nebezpečné pre návštevníkov aj pre samotnú prírodu.

4. Nárast nelegálnej trestnej činnosti v chránených územiach

S možnosťou nekontrolovaných jázd mimo značených trás súvisí aj hrozba, že sa v lesoch zvýši protizákonná činnosť a hrozí tiež nelegálny vývoz odpadov, zasypávanie vodných tokov a mokradí, či riziko požiarov. Takáto novela priamo ohrozuje zdravie a kvalitu života ľudí v chránených oblastiach.

5. Ohrozenie chránených druhov a vzácnych biotopov

Predkladaný návrh zvyšuje riziko vyrušovania chránených živočíchov v ich prirodzenom prostredí, napríklad nekontrolovaným pohybom dopravných prostriedkov. Novela pritom zabúda na podstatnú vec – chránené územia sú tu predovšetkým na to, aby chránili druhy a biotopy, nie aby otvárali dvere aktivitám, ktoré môžu spôsobiť ich poškodenie či dokonca likvidáciu. Prijatie novely by umožnilo poškodzovanie vzácnych biotopov, ktoré sú dôležité pre Slovensko aj celú Európu.

6. Povolenie činnosti v chránených územiach bez súhlasu orgánu ochrany prírody

Pozmeňujúci návrh k návrhu novely zákona prijatý na rokovaní Výboru pre poľnohospodárstvo a životné prostredie, síce s pôvodným zámerom predloženého návrhu vôbec nesúvisí, zato oslabuje ochranu prírody podstatným spôsobom a v podstate ruší povinnosť doložiť súhlasné stanovisko zo strany orgánu ochrany prírody k realizácii plánu alebo projektu, či už ide o stavbu, územný plán alebo hospodárenie v lesoch. Takéto zásadné oslabenie postavenia orgánov ochrany prírody v povoľovacích procesoch, bez odbornej diskusie, ide proti základnému princípu zákona o ochrane prírody a krajiny. Navyše, je v rozpore s legislatívou EÚ, za čo môžu Slovensku hroziť sankcie zo strany EÚ. 

Vyzývame k prehodnoteniu legislatívnej zmeny

Poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny ohrozuje nielen životné prostredie, ale aj kvalitu života občanov Slovenska. Je preto potrebné prehodnotiť prijatie takéhoto závažného legislatívneho kroku, ktorý by viedol k oslabeniu ochrany prírody.