Pridané dňa 02.10.2019
V nedeľu 6.10. 2019 sa v Bratislave uskutoční 2. ročník CLIMATE CONFERENCE SLOVAKIA. Záštitu nad ňou prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a WWF Slovensko.
„Vedci varujú, že pokračovanie dnešného spôsobu života, politiky a ekonomiky, povedie ku klimatickým zmenám s katastrofálnymi ekologickými a sociálnymi následkami. Aktuálna správa OSN hovorí, že do konca storočia môže hladila oceánu stúpnuť až o meter a teplota narásť o 1 až 4 stupne. To prinúti stovky miliónov ľudí k migrácií a povedie ku zmene až zániku niektorých ekosystémov a poklesu biodiverzity, ako napr. strata koralov či niektorých druhov korytnačiek. Klimatická zmena a pokles biodiverzity sú spojené nádoby a ich riešenie je kľúčom k udržaniu nášho života na Zemi. Ochrana prírody viac nie je len našou morálnou povinnosťou, ale nevyhnutnou podmienkou, ktorú musíme zohľadňovať pri každom našom rozhodnutí,“ hovorí Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.
O strate biodiverzity bude M. Plassmann hovoriť aj v jednom z diskusných panelov s názvom: Čelíme masovému vymieraniu druhov, ekosystémov a biodiverzity. Diskutéri sa zamerajú i na Slovensko a budú hľadať odpovede i na to, ako postihovať environmentálne trestné činy.
Ďalšie diskusie sa budú venovať klimatickej zmene, hľadať odpoveď na otázky, ako by sa mala zmeniť ekonomika a prečo časť verejnosti klimatickú zmenu ignoruje. Okrem diskusií sa účastníci môžu tešiť i na workshopy ako udržateľná architektúra, elektromobilita, život v meste so zmenou klímy či ekoturizmus. Sprievodným podujatím je výstava fotografií slovenskej prírody Tomáša Hulíka a prezentácie environmentálnych projektov. WWF Slovensko odprezentuje značku FSC, ktorá pomôže spotrebiteľom rozhodovať sa zodpovedne pri nákupe výrobkov z dreva a papiera. Ak nájdete na výrobkoch FSC, znamená to, že drevo použité pri ich výrobe nebolo vyťažené nelegálne a pochádza z lesov obhospodarovaných prírode blízkym spôsobom.
„Prichádzame o to najunikátnejšie – o život. Pripravujeme seba a budúce generácie o jedinečné benefity, ktoré od prírody dostávame zadarmo. Stále nám nedochádza, že si neudržateľným spôsobom života pílime pod sebou konár a je len otázkou času, kedy spadneme do neznáma. Suchá, záplavy, požiare, horúčavy či hurikány sú extrémnejšie a častejšie. Prosperita a šťastná budúcnosť krajín je desaťročia hodnotená len hospodárskym rastom. Ekonomické ukazovatele neberú do úvahy vplyvy konzumného životného štýlu na životné prostredie To nie je v poriadku! Treba to zmeniť a práve o riešeniach chceme hovoriť na konferencií. Už nemáme veľa času na zmenu, no stále máme nádej. Osobne nádej vidím v progresívnych, ekologicky mysliacich komunitách, osadách a mestách, ktoré smerujú k ohľaduplnejšiemu životnému štýlu, využívajú obnoviteľné zdroje energie, podporujú domácu ekonomiku, lokálne poľnohospodárstvo a vzdelávajú generácie k rešpektu voči prírode,“ hovorí Daniela Piršelová, zakladateľka historicky prvej slovenskej konferencie o zmene klímy pre laickú a odbornú verejnosť.