ForestConnect

Smerom ku klimaticky inteligentnej konektivite lesov pre veľké šelmy v balkánsko-karpatskom regióne

Projekt ForestConnect sa zameriava na nadnárodné výzvy v ochrane ekologických koridorov veľkých šeliem v Karpatoch a na Balkáne. Kvalita a funkčnosť týchto koridorov je ohrozená neudržateľným hospodárením a rozvojom infraštruktúry v lesoch, čo poškodzuje ich mozaikovú štruktúru. Zmena klímy predstavuje pre lesné ekosystémy ďalšie ohrozenie, ktoré vedie k fragmentácii biotopov a častejším konfliktom medzi ľuďmi a voľne žijúcimi živočíchmi.

CIEĽ PROJEKTU:

Cieľom projektu je zabezpečiť lesné koridory pre pohyb veľkých šeliem v regióne Karpát a Balkánu, odolné voči zmene klímy. To možno dosiahnuť prostredníctvom dynamických nástrojov plánovania opatrení ochrany prírody, monitorovaním druhov v reakcii na zmenu klímy na nadnárodnej úrovni, zapojením zainteresovaných strán do pilotných opatrení prispôsobenia sa zmene klímy a budovaním kapacít. Projekt nadväzuje na výsledky ďalších nadnárodných projektov zameraných na konektivitu a veľké šelmy (TRANSGREEN, ConnectGREEN, SaveGREEN ) a má pridanú hodnotu v tom, že zohľadňuje dopady zmeny klímy a prenáša skúsenosti z Karpát na Balkán.

HLAVNÉ PILIERE PROJEKTU:

  • Zachovanie kvality a funkčnosti ekologických koridorov na nadnárodnej úrovni.
  • Lesné koridory umožňujúce migráciu veľkých šeliem, odolné voči zmene klímy.
  • Opatrenia napomáhajúce riešeniu konfliktov medzi človekom a voľne žijúcimi živočíchmi. 

Projekt spája 7 krajín, 15 partnerov a 8 asociovaných partnerov, ktorých spoločným úsilím bude dosiahnutie nasledovných výstupov:

  • Spoločné nástroje a technológie na monitoring konektivity krajiny. 
  • Pilotné opatrenia a usmernenia na ochranu ekosystémov a súvisiacich ekosystémových služieb a na manažment koridorov nadnárodného významu.
  • Plán adaptačných opatrení a lesohospodárskych postupov s cieľom zvýšiť odolnosť lesov v chránených územiach voči zmene klímy. 
  • Budovanie kapacít a výmena skúseností medzi projektovými partnermi a zainteresovanými stranami s cieľom zvýšiť odborné kapacity a osvojiť si dosiahnuté výsledky. 

PILOTNÉ ÚZEMIA:

Pilotné aktivity sa budú realizovať v 9 pilotných územiach v 6 krajinách, kde budú vybrané menšie intervenčné plochy, na ktorých sa budú realizovať opatrenia. 

Bulharsko – lokalita Natura 2000 – Zapadna Stara planina i Predbalkan

Rumunsko – Prírodný park Apuseni, Štátne lesy Strambu Baiut 

Srbsko – Národný park Stara planina 

Čierna hora – Národný park Prokletije, Národný park Durmitor, Národný park Biogradska gora

Ukrajina – Karpatská biosférická rezervácia (Maramoroshský and Svydovetský horský masív)

Slovensko – Národný park Slovenský raj

Našou úlohou je viesť projektovú aktivitu s názvom Pilotné kľúčové opatrenia na preukázanie pozitívnych účinkov vytvárania mikrorefúgií klimaticky odolných lesov pozdĺž nadnárodných koridorov veľkých šeliem, v rámci ktorej budeme spolupracovať na nastavení starostlivosti a prispôsobení manažmentu ekologických koridorov – lesov a nelesných biotopov, na zmenu klímy na intervenčných plochách. Budeme podporovať a koordinovať aj projektových partnerov v ostatných krajinách.

Okrem tejto aktivity naši experti v projekte pomáhajú svojimi znalosťami a skúsenosťami pri zbere a interpretácii ekologických dát, vypracovaní metodík, nastavení a realizácii monitoringu konektivity biotopov veľkých šeliem, vypracovaní usmernení a strategických dokumentov. WWF Slovensko tiež zabezpečuje koordináciu projektových aktivít na národnej úrovni a spolupracuje pri organizovaní miestnych aktivít v pilotnej oblasti Národného parku Slovenský raj, napr. pri príprave opatrení, strategických dokumentov a plánov starostlivosti.

WWF bude tiež prispievať k budovaniu kapacít a výmene skúseností s partnermi a ostatnými zainteresovanými stranami. Okrem toho prispejeme ku komunikácii a šíreniu informácií o aktivitách a výsledkoch projektu.