LECA
PODPORA SPOLUNAŽÍVANIA A OCHRANY VEĽKÝCH ŠELIEM V KARPATOCH
Veľké šelmy sú kľúčovou zložkou lesných ekosystémov Karpát, ktoré sú domovom jednej z najpočetnejších pôvodných populácií rysa, vlka a medveďa v Európe. Dlhodobú životaschopnosť týchto chránených druhov ohrozuje úmrtnosť spôsobená ľudskou činnosťou, ako pytliactvo, kolízie s dopravnými prostriedkami či fragmentácia a ničenie biotopov. V posledných rokoch sa zvýšil počet skutočných i domnelých konfliktov medzi veľkými šelmami a ľuďmi. Nie je však jasné, či je to spôsobené nárastom populácií, keďže zber dát v jednotlivých krajinách nie je zosúladený.
Foto: Tomáš Hulík
Projekt LECA prináša konzistentný a účinný prístup k monitorovaniu veľkých šeliem so zapojením miestnych expertov. Výsledkom budú aktuálne informácie o stave populácií a návrh účinných opatrení na predchádzanie konfliktov.
Komunikácia
Komunikačné ativity budú zamerané na dve hlavné cieľové skupiny: pracovníci v oblasti lesníctva a ochrany prírody a laická verejnosť.
Šírenie skúseností a výsledkov projektu smerom k profesionálom, ktorí sa zaoberajú starostlivosťou o les. Viaceré navrhuté aktivity povedú k šíreniu dobrej osvedčenej praxe a budú stimulom pre implementáciu klimaticky inteligentných postupov v ďalších oblastiach.
Zvyšovanie povedomia verejnosti v súvislosti s obhospodarovaním lesov a vplyvy klimatickej zmeny patrí medzi hlavné ciele projektu. Aktivity sa zamerajú hlavne na konkrétne cieľové skupiny, ktoré majú blízky vzťah k lesom, najmä na aktívnych občanov, študentov a ľudí, ktorí trávia čas športovaním v prírode.
Projekt LECA prispeje k tomu, že v karpatských krajinách a najmä v cezhraničných oblastiach budú k dispozícii aktuálne informácie o populáciách veľkých šeliem, pripraví sa spoločný prístup k manažmentu veľkých šeliem (najmä čo sa týka riešenia pytliactva) a podporí sa spoločné uvažovanie, výmena skúsenéstí a koordinácia medzi zainteresovanými stranami v rámci karpatského regiónu.
Informácie a výstupy predchádzajúcich projektov venovaných konektivite a riešeniu problematiky pytliactva: SaveGREEN, TRANSGREEN, ConnectGREEN a SWiPE.