Naše rieky nie sú v dobrom stave
Naše vodné toky rozdeľuje množstvo nepriechodných bariér, ktoré našim riekam a krajine škodia.
Zhoršujú stav vôd aj ich kvalitu, obmedzujú pohyb vodných organizmov, neprirodzene menia pohyb sedimentov a zrýchľujú eróziu dna vodných tokov, čím prispievajú k zahlbovaniu riek pod úroveň terénu a ku vysušovaniu krajiny okolo. V niektorých prípadoch vytvárajú predpoklady pre výskyt rybožravých predátorov.
Niektoré z bariér sú v technicky nevyhovujúcom či dokonca ohrozujúcom stave, mnohé už nemajú nielen platné povolenie na osobitné užívanie vôd, ale ani vlastníka či správcu.
Osobitne problematické sú bariéry, ktoré sú úplne nepriechodné a vodné organizmy kvôli nim nemôžu migrovať.
AŽ 64% NAŠICH POVRCHOVÝCH VÔD MÁ PROBLÉM
Jedným z najvýraznejších zásahov do života divokých riek bolo ich umelé napriamovanie a snaha vtesnať ich do upravených korýt. To prinieslo zrýchlenie prúdenia vody, čoho dôsledkom je neprirodzené prehlbovanie riečneho dna, kvôli čomu následne poklesla hladina podzemnej vody.
Čo s tým môžeme urobiť?
Nepriechodné a nefunkčné bariéry potrebujeme odstrániť.
Odstránenie takýchto bariér nie je jednoduchý proces. Ak sa však dobre naplánuje, naprojektuje a zrealizuje, môže pomôcť pri obnove poškodených ekosystémov, vďaka čomu by sa v riekach mohla zvýšiť biodiverzita, vrátane populácií rýb.
Správne odstránenie nefunknčných bariér tiež podporí zadržiavanie vody v krajine a zvýši odolnosť krajiny voči dôsledkom zmeny klímy. A to všetko bez ohrozenia ochrany pred povodňami či zhoršenia využívania okolitej krajiny.
80% bariér na slovenských riekach bráni rybám v migrácii
Podľa údajov z roka 2022 pretína slovenské rieky viac ako 1450 bariér. Odhaduje sa však, že o ďalších prehradeniach, najmä tých nepoužívaných a zastaraných, sa ani nevie. Z týchto 1450 bariér je až 80,2 % (teda 1156 bariér) bez funkčného alebo vôbec nejakého rybovodu.
VZÁCNE DRUHY STRÁCAME KAŽDÝ JEDEN DEň
Sladkovodné živočíchy čelia v posledných rokoch veľkej kríze – za posledných 50 rokov sme prišli o 83% populácie sladkovodných druhov živočíchov. Len na Slovensku je zaradených do Červeného zoznamu ohrozených rastlín a živočíchov až 45 druhov rýb.
Celkový ekologický stav povrchovÝCH vôd na Slovensku
Na mape Ministerstva životného prostredia si môžete podrobne pozrieť v akom ekologickom stave sú útvary povrchovej vody na Slovensku:
Dajme riekam zelenú - pomôžte nám obnoviť a prepojiť naše rieky
Stiahnite si aplikáciu Amber
Aj vy môžete odhaľovať bariéry, ktoré rybám komplikujú život. Môžete na to využiť aj novú aplikáciu Amber, ktorú si jednoducho nainštalujete k sebe do mobilu.
Pomôžte nám hľadať miesta, ktoré ryby nedokážu prekonať a dajme riekam a rybám v nich opäť zelenú.