Potrebujeme aj váš podpis! Spoločne môžeme ovplyvniť legislatívu, ktorá sa týka ochrany prírody a krajiny na Slovensku. Čas na podpísanie petície je len do štvrtka, 24. 4. 2025, do 18:00.
Návrh novely zákona 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny predložili do Národnej rady Slovenskej republiky poslanci Milan Garaj, Dagmar Kramplová a Adam Lučanský. Podľa odborníkov z viacerých organizácií novela spôsobí ďalšie narušenie a rozklad systému ochrany prírody na Slovensku.
Narúšanie systému ochrany slovenskej prírody salámovou metódou
Už predošlé novely zákona 543/2002 Z.z. pritom riskantným spôsobom ohrozujú previazanie jednotlivých ustanovení ZoOPaK ktorých cieľom je ochrana najcennejších prírodných hodnôt, ktorými Slovensko disponuje. Takými nesystémovými a nevhodnými krokmi zo strany predkladateľov a podľa nášho presvedčenia zásadne chybnými zmenami bolo oslabenie dobrovoľnej stráže prírody (de-facto jej paralýza), zavedenie fiktívneho súhlasu a oslabenie režimu ochrany drevín. Stavanie ďalších zmien zákona na týchto slabých základoch predošlých noviel povedie, ako uvádzame nižšie, k ďalším zmenám (ktoré sme presvedčení, že predkladateľ v niektorých ohľadoch nezamýšľal), ktoré nabúrajú náš systém ochrany prírody. Jediným správnym riešením, aby sme sa takýmto neželaným a nesystémovým a dolovaškodlivým následkom vyhli, je zákon stiahnuť a prepracovať a zároveň prerokovať s odbornou verejnosťou s dostatočným časovým priestorom na prerokovanie.
Hromadná pripomienka
Zároveň predkladáme ďalšie pripomienky, ktorých cieľom je opraviť najväčšie chyby predloženej a doposiaľ schválených noviel, ak sa predkladateľ rozhodne návrh novely zákona nestiahnuť. Zásadné z našich 11 pripomienok sú v takomto prípade okrem iného nasledovné:
- vylúčiť navrhnuté obmedzenie sprevádzania návštevníkov v chránených územiach za odplatu,
- vylúčiť predkladateľmi navrhované zrušenie obmedzení na chytanie, usmrtenie a lov živočíchov v štvrtom stupni ochrany,
- vylúčiť predkladateľmi navrhnuté oslabenie cieľov ochrany prírody v národných parkoch, ktorými je dnes dosiahnutie nerušeného priebehu prírodných procesov najmenej na troch štvrtinách územiach národného parku,
- vylúčiť navrhnuté zjednodušenie procesu vydávania výnimiek z ochrany chránených druhov,
- napraviť chyby, ktoré spôsobilo už predošlou novelou schválené oslabenie ochrany drevín,
- napraviť chyby, ktoré spôsobilo de-facto paralyzovanie činnosti dobrovoľnej stráže prírody predošlou zmenou zákona,
- napraviť chyby, ktoré spôsobilo umožnenie uplatnenia fikcie súhlasu v konaniach predošlou zmenou zákona.
Celé znenie pripomienky, vrátane detailného zdôvodnenie nájdete aj TU.
Aktualizácia: Hromadnú pripomienku k novele zákona podporilo 3127 ľudí
Napriek mimoriadne krátkemu času sa nám spolu s vami podarilo vyzbierať až 𝟑𝟏𝟐𝟕 𝐩𝐨𝐝𝐩𝐢𝐬𝐨𝐯. ĎAKUJEME.
Svojim podpisom ste tak podporili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú sme spolu s ďalšími environmentálnymi organizáciami pripravili počas Veľkonočných sviatkov. Práve toto sviatočné obdobie si totiž ministerstvo vybralo na otvorenie pripomienkovacieho procesu.
Zásadné pripomienky k navrhovanej novele má okrem verejnosti napríklad aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva či Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktoré jej okrem iného vyčíta rozpor s Environmentálnou stratégiou SR 2030.
Ide už o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné 2 roky. Navrhované zmeny v zákone spôsobia oslabenie ochrany prírody a ich dopad môže byť nezvratný.
Jednou z najväčších chýb, ktoré doterajšie novely priniesli je paralyzovanie dobrovoľnej stráže prírody. Žiadame do zákona vrátiť možnosť výkonu dobrovoľnej stráže prírody, ktorá by kontrolovala dodržiavanie zákona. Aktuálne je výkon stráže prírody v niektorých územiach úplne paralyzovaný. Pre dobrovoľných strážcov prírody je takmer nemožné získať pre svoju prácu súhlas vlastníkov pozemkov, keďže tí sú často rozdrobení.
Problémom je aj zavedenie fiktívneho súhlasu v prípade, ak sa orgán ochrany prírody nestihne vyjadriť k výstavbe alebo ťažbe, tak sa to automaticky vníma ako kladné stanovisko.
Poslanci parlamentu majú definitívne rozhodnúť o ďalšej úprave zákona na konci mája.